Do konce příštího roku projde obnovou střecha a fasáda, ale také odbavovací hala a toalety pro cestující, ke zvýšení komfortu cestujících přispěje nový výtah. „Objekt z roku 1873 čeká oprava střechy, fasády a omítek a také výměna dlažby. Stavbaři zrenovují i nástupištní přístřešek. Obnovením původních střešních světlíků a odstraněním přístavby se navíc napraví nevhodné zásahy do historického vzhledu budovy. Renovací projde také odbavovací hala včetně pokladen a zázemí několika dopravců. Cestující ocení přehlednější informační a orientační systém i nový výtah, který bezbariérově propojí halu s přednádražním prostorem,“ vypočetla mluvčí Správy železnic Nela Eberl Friebová.

V budově současně vznikne nový komerční prostor, dílčí přesun pak čeká stávajícího provozovatele kadeřnických služeb. „Díky úpravám se navíc zlepší zázemí zaměstnanců Správy železnic, a to nejen na pracovišti řízení provozu, ale také v administrativních prostorách,“ dodala mluvčí této státní organizace.

Památkově chráněný objekt žateckého železničního nádraží vznikl v roce 1873, loni to tedy bylo kulatých 150 let od dokončení stavby. Na seznam kulturních památek jej odborníci zapsali v roce 2020 kvůli jeho stavebně historické hodnotě.

Mohlo by vás zajímat: U Žatce začal samosběr jahod. Lidé si budou moc nasbírat také hrách a česnek

Zdroj: Deník/Petr Kinšt