Před rokem, v lednu 2011, dopravila česká armáda do Afghánistánu čtyři bojová vozidla Pandur. Od té doby se s nimi příslušníci 41. mechanizovaného praporu ze Žatce podílejí na plnění operačního úkolu provinčního rekonstrukčního týmu v Lógaru.

Čtyři osádky v celkovém počtu 12 osob tam zabezpečují provoz vozidel, obranu základny Shank a jsou zařazovány do patrol do distriktů provincie Lógar.

Pro afghánské podmínky byla vozidla speciálně upravena. Přídavné pancéřování, pláty a kovové sítě zvyšují ochranu proti RPG. Rušiče, vyvinuté ve spolupráci s odborníky z 53. brigády průzkumu a elektronického boje z Opavy, chrání vozidlo před aktivací rádiem odpalovaných nástražných výbušných systémů. „Vozidla jsou stabilní s vysokou pohyblivostí na zpevněných i nezpevněných komunikacích, v měkkém povrchu jsme schopni se s nimi otočit na místě, mají vysokou palebnou sílu s tříštivo-trhavou a podkaliberní municí, dva na sobě nezávislé monitorovací přístroje,“ vyjmenovává jen dílčí výsek z vybavení vozidel Pandur velitel družstva čety bojové podpory rotný Martin C.

Pandury mají řadu předností

„Poprvé se do patroly jednotky PRT vozidla Pandur zapojila v únoru 2011 a nyní jsou součástí většiny patrol do rizikových oblastí provincie Lógar,“ vysvětluje roli této techniky velitel čety bojové podpory poručík Ivo D. „Nejedná se pouze o jednodenní výjezdy, ale plnili jsme úkoly i s americkými jednotkami. Vozidla mají řadu předností. Osvědčila se optická pozorovací soustava včetně termovize, což nám umožňuje identifikovat osoby a registrovat pohyb vozidel ve dne i v noci až na vzdálenost několika tisíců metrů,“ dodává.

Provoz jakékoliv techniky v Afghánistánu ovlivňují klimatické podmínky, vysoké teploty, prašnost či písečné prostředí. Ani u pandurů tomu není jinak. Proto jsou osádky vozidel vyškoleny k provádění technické údržby podvozku a zbraňových systémů přímo na zahraničních operacích.

Aktuální zasazení vozidel Pandur právě probíhá v hlavním městě provincie Lógar Puli Alam. „Zabezpečujeme vstup a ostrahu předsunuté základny,“ říká rotný Martin C., který strávil za monitorovacími přístroji vozidla již desítky hodin.„Vozidla budí u Afghánců respekt. Pomáhají nám i vojákům Afghánské národní armády, kteří hlídají vstup do základny, zajistit její bezpečnost. Hrozba sebevražedných útočníků je i v Puli Alam stále aktuální a v těchto podmínkách je demonstrace síly vhodným způsobem k omezení činnosti protikoaličních sil,“ vysvětluje.

Jolana Fedokrová/AČR