Město Žatec poprvé ve své novodobé historii vyhlásí architektonickou soutěž. Vzejde z ní budoucí podoba veřejného prostoru vymezeného kulturním domem Moskva, obchodním centrem Zlatý chmel a nejvyšším bytovým domem ve městě. Toto centrum žateckého Podměstí, které tvoří chodníky, zeleň a fontána, vzniklo stejně jako okolní sídliště v 60. a 70. letech 20. století. Dnes je značně zpustlé, chodníky jsou ve špatném stavu, vodní prvky dlouhodobě nefunkční.

Vypsání architektonické soutěže je prvním krokem ze strany města k obnově tohoto prostoru. Zastupitelé na ni uvolnili 750 tisíc korun. Administrátor soutěže, který připraví její podmínky a vybere členy poroty, dostane 250 tisíc korun. Pro soutěžící architekty je připravená odměna 350 tisíc, pro porotce a na další náklady je určeno 150 tisíc korun.

Projektový den spolku A dál? v Žatci
Lidé řešili, jak změnit Podměstí. Spolek A dál? připravil prezentaci

„Města velikosti Žatce nedělají architektonickou soutěž každý den, proto si k ní přibereme administrátora. Ze soutěže vzejdou návrhy, podle kterých budeme dál postupovat v přípravě rekonstrukce náměstí,“ vysvětlila vedoucí odboru rozvoje žatecké radnice Kateřina Mazánková s tím, že soutěž proběhne ve spolupráci s Českou komorou architektů.

O obnovu této části Podměstí usiluje žatecký spolek A dál. Ten na toto téma připravil několik akcí, zorganizoval také dobrovolnické úklidy tohoto prostoru. A byli to právě členové spolku mladých aktivních Žatečanů, kteří uspořádání architektonické soutěže radnici navrhli.

Prostranství u kulturního domu Moskva a nákupního centra Zlatý chmel v Žatci v době, kdy ještě fungovaly vodní prvky.Zdroj: Josef Bláha

Prostranství u kulturního domu Moskva a nákupního centra Zlatý chmel v Žatci v době, kdy ještě fungovaly vodní prvky.  Foto: Josef Bláha

„Od soutěže si slibujeme mnoho nápadů. Je jasné, že navrhnout soudobý veřejný prostor uprostřed sídliště není nic jednoduchého. Proto jsme rádi, že se město rozhodlo tento úkol přenechat profesionálům,“ uvedla Eva Pettrichová ze spolku. „Ve vazbě k soutěži chceme dále vystupovat jako zástupce veřejnosti a chceme diskutovat nad dalšími podněty, které přijdou od občanů,“ dodala.

Lidé se mohli v nedávné dotazníkové akci organizované spolkem vyjádřit, co jim nejvíc vadí na životě v této lokalitě. Nejčastěji upozorňovali právě na rozbité chodníky a zpustlost veřejného prostoru.

Kulturní dům Moskva Žatec.
Spolek A dál? chce vylepšit zanedbaný Zlatý chmel

Podle vyjádření spolku je urbanisticko – architektonický komplex v Podměstí, který se rozkládá na ploše 7800 metrů čtverečních, jednoznačně umělecky nejhodnotnější ze všech staveb, které v Žatci po druhé světové válce vznikly. Vyznačuje se brutalismem, tento architektonický styl svůj vrchol zažíval v letech 1954 až 1970. Je charakteristický opakováním, pravidelností a užitím hrubě odlitého betonu. V zahraničí tímto stylem vzniklo Národní divadlo v Londýně, v bývalém socialistickém Československu se takto v Praze postavily bývalá budova Federálního shromáždění, Nová scéna Národního divadla nebo obchodní dům Kotva.