V části věnovanému Žatci připomněl, že město a okolní chmelařská krajina nedávno vstoupily na seznam světového dědictví UNESCO. V této oblasti spojené s chmelem a pivem bylo dřív hospod daleko víc než dnes. „Pokud víme, tak v Žatci se nacházela hospoda v 83 objektech,“ řekl v pořadu pracovník žateckého regionálního muzea Miroslav Černý. V současné době jsou ve městě dvě desítky barů, hospod a restaurací.

Proč zmizely? „V souvislosti s odsunem německých obyvatel po druhé světové válce spousta hospod zmizela,“ připomněl v pořadu Černý. Po listopadu 1989 se sice v Žatci otevřely některé nové restaurace a hospody, boom přišel hlavně u heren a barů, ale řada podniků po pár letech zase zavřela. Z různých příčin, jako jsou například ekonomická náročnost provozů nebo změny v chování zákazníků, v minulých letech skončily další. Například Baterka, U Kulaté báby, Volyňačka, Zvon, Střelnice, Nákladní, skončily hospody na obou vlakových nádražích. Některé podniky převzali vietnamští podnikatelé.

Zmíněná restaurace U Medvěda je jedinou, která v centru města kontinuálně funguje pořád. „Nejstarší zmínky o existenci hospody jsou z konce 19. století, už tehdy byla spjata s rodinou současného majitele,“ uvedl v televizním pořadu Miroslav Černý. Zajímavostí podniku, jak v díle Příběhy starých hospod zaznělo, je dochovaná silvestrovská kronika. V letech 1929 až 2003 se do ní zapisovalo dění ze silvestrovských nocí v restauraci.

V roce 2019 připravilo žatecké regionální muzeum výstavu s názvem Přijďte k nám na jedno. Mezi veřejností vzbudila velký ohlas. „Výstava mapuje hospody a restaurace v Žatci od dob Rakousko – Uherska, přes první republiku, socialismus a končí Sametovou revolucí. Po roce 1989 jsme už hospody neprezentovali, to by bylo na samostatnou výstavu,“ přiblížil tehdy autor a kurátor výstavy Libor Šebek, který ji připravil ve spolupráci s Markem Cajthamlem a Miroslavem Černým. „Dřív byla v Žatci hospoda vedle hospody. Třeba Podměstí jich bylo plné, výletní restaurace byla i v Perči. Konaly se v nich zábavy, uzavíraly mezi lidmi obchody, sháněli řemeslníci, ženy v nich hledaly případné budoucí manžely. Dnes je jiná doba, hospod rapidně ubylo,“ připomněl na vernisáži Libor Šebek.

V Příbězích starých hospod se objevil také stylový hostinec U Gráfů v Želevicích. Nachází se kousek od Ohře, nabízí posezení v tradičním venkovském duchu i ubytování. „Rodina ze strany mámy koupila hospodu v roce 1925, dům fungoval jako hospoda už ale od 17. století,“ řekla v pořadu majitelka hostince Lenka Studénková.

V dobách první republiky tam prý jezdívala na letní byt slavná česká herečka Nataša Golová. Letní byty nabízí hospoda k pronájmu i dnes. „Snažíme se hostinci vrátit prvorepublikovou atmosféru. Během covidu, kdy jsme museli zavřít, jsme ho opravili,“ řekla Lenka Studénková. Rodina přišla o hostinec po roce 1948, prázdný a zchátralý dům se jí vrátil po roce 1989. Od začátku devadesátých let funguje hospoda pořád, leží na naučné stezce Koštice – Křešín, která návštěvníky seznamuje se zajímavostmi a historií tohoto od dávné historie obydleného kraje na hranicích dnešního Lounska a Litoměřicka.

Mohlo by vás zajímat: Lounské muzeum zamířilo do éry vysokého kola. Představilo novou výstavu

Výstava vysokých kol v Oblastním muzeu Louny. | Video: Ladislav Bába