Žatecké 4. brigády rychlého nasazení se chystané úspory v Armádě ČR dotknou v malé míře. Při návštěvě brigády v minulých dnech v Žatci to řekl místopředseda vlády a ministr obrany Martin Barták.

V příštím roce by měly být výdaje ministerstva obrany kvůli hospodářské krizi oproti původnímu výhledu o 10,5 miliardy nižší. Plánované úspory se mají dotknout všech oblastí na ministerstvu obrany i Armády ČR. Mají se snižovat počty vojáků i občanských zaměstnanců, budou se rušit či odkládat investice a budou se omezovat provozní výdaje.

„V souvislosti s úspornými opatřeními a s tím související redukcí tabulkových počtů personálu v Armádě ČR ujistil plukovník Ladislav Jung, velitel 4. brigády, ministra obrany, že tento fakt neovlivní funkčnost a bojeschopnost jeho jednotky. Martin Barták mu potvrdil, že jednotek, jako je 4. brigáda rychlého nasazení, které jsou určené k bojovému nasazení, se úsporná opatření dotknou v co nejmenší míře,“ uvedla tisková důstojnice Armády ČR Pavla Poláková.

Přibude nová technika

Do budoucna se naopak počítá se zvyšováním operačních schopností žatecké brigády. K tomu má přispět zavádění nové techniky do její výzbroje. Dva mechanizované prapory 4. brigády v Žatci a Táboře mají dostat například nové kolové obrněné transportéry Pandur z Rakouska. Prvních sedmnáct kusů této techniky by měla 4. brigáda rychlého nasazení dostat koncem letošního roku. V polovině příštího roku by je česká armáda už mohla využívat v Afghánistánu.

Brigáda rychlého nasazení vznikla v roce 1994. Od roku 1996 působili příslušníci této brigády v mnoha misích na území Bosny, Kuvajtu, Kosova, Iráku a Afghánistánu. V roce 2009 příslušníci jednotky sloužili v afghánském Uruzgánu a dva kontingenty se vystřídají v provincii Lógar.

V současné době brigádu tvoří čtyři prapory. Mechanizované jsou umístěny v Žatci a Táboře, výsadkový je v Chrudimi a lehký motorizovaný vznikl vloni v říjnu v Jindřichově Hradci. Velitelství brigády a jeden prapor působí v Žatci od roku 2004.