V ulicích Žatce se objeví asistenti prevence kriminality. Pracovat mají u městské policie, jejich mzdy zaplatí Úřad práce. V ulicích mají působit hlavně preventivně, škála jejich úkolů bude různorodá. Mají dohlížet na dodržování veřejného pořádku ve vytipovaných lokalitách, u škol a dalších veřejných místech, mají třeba také kontrolovat restaurace a jejich okolí, aby tam nezletilá mládež nepila alkohol. Dohlížet mají také také na úřadech, kam si třeba „problematičtí" lidé docházejí vyřizovat sociální dávky.

Asistenti prevence kriminality se mají v ulicích města objevit už počátkem prosince. V pondělí vytvoření těchto tří společensky účelných pracovních míst mají „posvětit" zastupitelé Žatce.

Asistenti prevence kriminality nebudou stát město nic. Jejich platy uhradí Úřad práce, měsíčně pošle do Žatce 20 tisíc korun na jednoho. Během listopadu má proběhnout výběrové řízení a přijatí uchazeči by měli začít pracovat od 1. prosince. Zatím se s nimi počítá do konce listopadu příštího roku.

„Tento projekt považujeme za zkušební. Po vyhodnocení bude rozhodnuto, zda v něm budeme pokračovat či nikoliv," sdělil Miroslav Solar, ředitel Městské policie v Žatci. Ta se potýká s podstavem strážníků, už řadu měsíců jí chybí několik lidí. Pokud se některý z asistentů prevence kriminality osvědčí, je tedy možné, že by v budoucnu mohl nastoupit jako strážník k žatecké městské policii.