Novou „bránu do města" má Žatec. Zchátralé, nemoderní a ne úplně přívětivě vypadající staré nádraží bez zázemí tam vystřídá zbrusu nový autobusový terminál. Stavba je hotová, už dnes tam vjedou první autobusy.

„Nově otevřený autobusový terminál vnímáme jako vstupní bránu našeho historického města. Viditelný je přínos architektonický, kdy terminál stylově a stavebně koresponduje s městskou památkovou rezervací a odpovídajícím stylem funkčně obepíná tuto část města," uvedla pro ČTK starostka Žatce Zdeňka Hamousová.

Ještě včera se pilně pracovalo

Na rekonstrukci nádraží se v Žatci pracovalo od letošního února. Úpravy skončily v polovině října, v sobotu 17. října tam vjedou autobusy. Ještě v pátek odpoledne se přitom na dokončení terminálu horečně pracovalo, dokonce se i betonovalo. Dokončována byla budova, kde bude zázemí.

Během rekonstrukce museli cestující v Žatci využívat provizorních zastávek v okolí. Ty nyní končí, všechny autobusy se přesunou na nový moderní terminál. Změna čeká také autobusy městské hromadné dopravy. Ty už nebudou stavět na zastávce v Nákladní ulici, jak byli lidé dlouhá desetiletí zvyklí, ale jejich nové stanoviště bude také přímo na autobusovém nádraží.

Kontrola dotace

Stavba nového terminálu stála 46,4 milionu korun. Pětaosmdesát procent nákladů, tedy zhruba 40 milionů, zaplatí Žatec z dotace z Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad. Zbytek doplatí z vlastní pokladny.

Aktuálně probíhá kontrola dotace, podle neoficiálních informací Žatci hrozí, že možná přijde o čtyři miliony z dotace. Korekce se má týkat, trochu kuriozně, příliš přísných podmínek při výběrovém řízení pro stavební firmy. Oficiální a konečně stanovisko z úřadu ještě ale nepřišlo. Je také možné, že úřad nakonec usoudí, že je vše v pořádku, postupovalo se správně, a žádná pokuta nebude. Město se také proti případné korekci jistě bude chtít bránit.

Po změně k lepšímu volali cestující v Žatci dlouhodobě, kritizovali stav nádraží. S rekonstrukcí se začalo ve chvíli, kdy radnice získala potřebné peníze. Rekonstrukce už byla nutná. Lidé ve městě se na nové nádraží, které nahradí velmi zchátralé a nevyhovující, jenž už rozhodně nebylo reprezentativní, těší. „Staré nádraží nebylo pěkné, byla to ostuda. Autobusy využívá hodně lidí, staré bylo nevyhovující. Nové bude jistě pěkné," vítá změny v centru města Jana Sýkorová, jedna z cestujících. „Těším se a jsem zvědavý," říkal také Martin Musil.

Konečně moderní terminál

Cestující si na novém nádraží rozhodně polepší. Dosud neměli žádné zázemí, nově mohou využívat čekárnu s wi-fi připojením, toalety, také informovanost prostřednictvím elektronických obrazovek by měla být lepší. Nástupiště jsou krytá. Během rekonstrukce byly položeny také nové inženýrské sítě, povrchy, upravena byla i část hradeb. Zázemí vzniklo v budově ve tvaru opevněné kruhové bašty.

Na začátku rekonstrukce, kvůli náročnosti úprav a hlavně někdy zdlouhavým archeologickým průzkumům byly obavy, aby se opravy stihly včas. Pokud by byl překročen termín, tedy letošní podzim, přišel by Žatec o peníze z dotace. Nyní už je ale hotovo, od dnešní soboty mají jezdit na nádraží autobusy, slavnostní otevření s oficialitami pak proběhne v pondělí 19. října.

Výběrové řízení na proměnu nádraží v Žatci vyhrálo sdružení firem Silnice group a Nepro. O přeměně autobusového nádraží se v Žatci mluvilo už dlouhá léta. Existovaly plány na stěhování k vlakovému nádraží, mluvilo se o umístění v ulici Jaroslava Vrchlického nebo blíže sídlišti Jih. Nakonec ale zvítězila varianta nádraží nestěhovat, zanechat ho přímo v centru města a kompletně ho opravit.