Dopravní podnik Ústeckého kraje, který v Žatci zajišťoval 18 let městskou hromadnou dopravu, dostane brzy výpověď. Jeho autobusy budou ve městě jezdit ještě příští rok. Zároveň žatecká radnice připravuje vypsání výběrového řízení na nového dopravce, jehož autobusy by pro město měly začít jezdit od 1. ledna 2014.

„Smlouva s novým dopravcem bude uzavřena na deset let, předpokládaná hodnota zakázky je 40 milionů korun. Skutečnou cenu ukáže výběrové řízení. Právě cena bude jediným hodnotícím kritériem ve výběrovém řízení," sdělil Jan Novotný, místostarosta Žatce s tím, že současný dopravce se bude moci do výběrového řízení přihlásit.

Letos půjde z rozpočtu města na provoz MHD zhruba 3,6 milionu korun, loni to bylo 3,3 milionu korun.

Chceme ušetřit, zní z radnice

„Naším cílem je jakýsi průzkum trhu a pokud možno v budoucnu ušetřit," řekl místostarosta. Pokud by zůstala cena stejná, město by od roku 2014 dávalo za MHD ročně čtyři miliony korun. Radnice ale doufá, že výběrové řízení cenu sníží.

V podmínkách výběrového řízení bude ale i zavedení moderních vozů. MHD v Žatci jezdí na dvou linkách. Spojují vlakové nádraží, Podměstí, centrum, nemocnici a polikliniku, sídliště Jih a východní okraj města. Většina autobusů zajíždí do Bezděkova, některé i na Velichov k tamním průmyslovým podnikům. Základní jízdné stojí sedm korun.