Téměř jako malé Las Vegas začíná v poslední době vypadat město Žatec.

Herny tam vznikají jedna za druhou, vedení radnice je zatím v jejich regulaci bezmocné.

Jedna z posledních heren vnikla navíc doslova pár metrů od základní školy v ulici Svatováclavské. Školáci to mají k automatům jen několik kroků, před hernou se i scházejí.

I další herny jsou blízko škol. „Bohužel máme omezené možnosti regulovat tyto provozovny. Některá města to řeší vyhláškou, kde určí od kolika do kolika hodin se může hrát a na kterých místech je to zakázané. Taková vyhláška ale umožňuje regulovat pouze klasické automaty, nikoliv videoterminály. Ty povoluje ministerstvo financí, na ty nemáme žádný vliv. A je téměř jisté, že pokud zakážeme jedny, druhé se tu objeví a nic se nevyřeší,“ obává se Erich Knoblauch, starosta Žatce.

Starosta slíbil, že městská policie se bude problému více věnovat. „Víme, že u škol je to problém, ale jedinou věcí, kterou zatím můžeme udělat, je více kontrolovat. Strážníci budou dohlížet na to, aby v hernách nebyly osoby mladší osmnácti let,“ pokračoval.

Ministerstvo může vyjít vstříc

Pomohla by dohoda s ministerstvem financí, řešení navrhla na jednání zastupitelstva jeho členka Zdeňka Hamousová. „Některá města prý mají dohodu s ministerstvem, to pak videoterminály nepovoluje a řídí se podle vyhlášky města,“ snažila se nastínit možnou další cestu.

Tento postup potvrdilo Deníku i samotné ministerstvo. „Vycházíme obcím vstříc v tom smyslu, že nepovolujeme provozování videoterminálů tam, kde obec nepovolí klasické výherní přístroje,“ sdělil na náš dotaz Jakub Haas z tiskového odboru Ministerstva financí ČR.

Vedení Žatce o takovéto možnosti nevědělo. „Je to pro nás nová informace, kterou určitě prověříme. Pokud budeme mít jistotu, že ministerstvo bude takto opravdu postupovat, určitě budeme o zákazu automatů a vyhlášce uvažovat,“ slíbil Aleš Kassal, žatecký místostarosta. „Je jen zarážející, že o takové možnosti ministerstvo obce neinformuje,“ postěžoval si.

Problém automatů nedávno řešily i Louny. Tam platí od ledna vyhláška, která automaty vykazuje právě od škol. Provoz je navíc omezen na dobu od 20 do 6 hodin. Extrémní nárůst počtu videoterminálů nezaznamenali.