„Z pohledu města je to jasné nesplnění smluvního závazku. V současné době zvažujeme další kroky,“ sdělil žatecký místostarosta Aleš Kassal. Přestože byty měly být podle kupní smlouvy mezi městem a firmou dokončeny do 31. prosince, společnost začala bytový dům stavět až v polovině loňského roku.

Objevili staré základy

„Za zdržení mohlo hlavně odstraňování základů z dřívější výstavby, které jsme na pozemku objevily, aniž jsme na ně byly upozorněni při koupi pozemku,“ uvedl Pavel Hrouda, manažer společnosti JTH Group. Ta chtěla po městu z tohoto důvodu prodloužení termínu dostavby bytového domu o tři měsíce, tedy do 31. března letošního roku.

Žatečtí zastupitelé to ale v listopadu odmítli. Firma se pak snažila byty dostavět do konce roku, ale to se jí nepodařilo. „První kolaudační řízení proběhlo 21. prosince. Nedostatky, kvůli kterým nedošlo ke zkolaudování stavby, jsme pak podle našeho názoru odstranili. Další kolaudační řízení proběhlo 31. prosince, ale ani tehdy nebyly byty zkolaudovány,“ uvedl Pavel Hrouda.

První nájemníci do konce ledna

Další kolaudační řízení se podle slov Pavla Hroudy, manažera společnosti JTH Group, chystá na polovinu ledna. „Do konce ledna by se pak měli do domu nastěhovat první lidé,“ dodal. Majitelé společnosti JTH Group, manželé Třešňákovi z Teplic, požádali vedení města o schůzku. Na ní chtějí uvedený problém řešit. Pokud by k nějaké dohodě o snížení nebo prominutí smluvní pokuty došlo, musí ji posvětit zastupitelé. Není vyloučeno, že spor nakonec dospěje až k soudu. „My se chceme s městem domluvit. V Žatci máme další plány a bez spolupráce s ním bychom je mohli jen těžko realizovat,“ řekl Pavel Hrouda.

Společnost také poukazuje na to, že byla oproti původnímu záměru dvojnásobně zvýšena kapacita dešťové kanalizace vedoucí do Čeradického potoka, což umožní další rozvoj v této lokalitě. A to i na pozemcích města, navíc došlo výstavbou kanalizace k jejich zhodnocení.

Společnost JTH Group koupila od města pozemky mezi silnicí Plzeň – Most a Husovou ulicí před několika lety. Postavila tam obchodní centrum s Tescem a zavázala se, že v místě vybuduje minimálně dva bytové domy. Jeden nepozději do 31. prosince 2007 a druhý do 31. prosince 2008. Mají tam stát dva typy bytových domů – jeden s 32 a druhý se 14 byty.

Oproti původnímu záměru bude bytů víc, ale budou menší. „S ohledem na jednání s marketingovými experty, firmami vstupujících do zóny Triangle, ministerstvem obrany a realitními kancelářemi v oblasti Žatecka jsme byli nuceni přepracovat náš původní projekt s tím, že je větší zájem o menší byty,“ vysvětlil Tomáš Hrouda, manažer společnosti. V současné době se staví dům se 32 byty, druhý, se 14, by měl být hotov letos.

Žatec: spor o dostavbu bytů

Žatec: byty se zdrží o tři měsíce

Byty v Žatci u Tesca letos nebudou