Město Žatec bude trvat na tom, aby stavební firma zaplatila pokutu za nedodržení termínu pro výstavbu bytového domu na Jihu 3 u hypermarketu Tesco. Uvedl to starosta Žatce Erich Knoblauch. Byty sice už jsou zkolaudované, ale kolaudace proběhla patnáct dní po určeném termínu. Starosta tak odpověděl zastupiteli Břetislavu Frýbovi na únorové schůzi zastupitelstva. „I když jde o skluz jenom o patnáct dnů, budeme to posuzovat jako nedodržení domluveného termínu a budeme důsledně trvat na zaplacení pokuty, tak jak to uvádí smlouva,“ řekl žatecký starosta.

Pokuta má činit dvacet milionů korun. Týká se stavební společnosti JTH z Teplic, které město prodalo pozemek s podmínkou, že do 31. 12. 2007 musí dokončit a zkolaudovat první bytový dům. Stavba bytového domu však nabrala zpoždění a kolaudace devatenácti bytů proběhla až patnáctého ledna. Developerská firma se snažila situaci řešit už loni na podzim, ale město i zastupitelé tehdy také trvali na dodržení termínu dostavby.

Nečekané komplikace

Zaplacení pokuty se ovšem firma JTH brání. Zástupci stavební společnosti uvádí, že zpoždění nezavinila firma, ale že za ním stojí jiné závažné důvody, o nichž předtím nevěděli. „V místě jsme během stavby například objevili základy starého panelového domu, který měl původně v lokalitě stát. O nich nám nikdo předem nic neřekl, nemohli jsme se na ně předem připravit a upravit harmonogram. Museli jsme je odstranit na vlastní náklady a právě ony způsobily zpoždění v naší stavbě,“ uvedl už na podzim Pavel Hrouda z firmy JTH.

Stejná firma zároveň vybudovala sousední objekt hypermarketu pro řetězec Tesco, také parkoviště a kruhový objezd. V případě zájmu lidí postaví v lokalitě i další bytové domy. Obě strany budou o řešení situace ještě znovu jednat.