Nájemníkům z panelového domu v ulici Černobýla v Žatci se nelíbí částka, za kterou jim chce město prodat byty. Sepsali několik dopisů na radnici, ve čtvrtek odpoledne se řada z nich dostavila na jednání tamních zastupitelů, kteří o prodeji bytů jednali. Zcela zaplnili zasedací místnost žatecké radnice.

Panelový dům se 72 byty patřil armádě, která jej vloni převedla bezúplatně na město Žatec. Před několika lety tam provedla částečné zateplení fasády, v některých bytech vyměnila okna a zasklila lodžie. Tato investice vyšla na téměř čtyři a půl milionu korun. Tuto částku město vzalo v potaz při stanovení cen bytů v domě. Sumu rozpočítala mezi všechny byty podle jejich velikosti. Cena bytů, za kterou je město současným nájemníkům prodává, je tak vyšší, než je obvyklé. Například byt 3+1 o výměře 65 metrů čtverečných nabízí za přibližně 120 tisíc korun, běžně takový byt město ještě vloni prodávalo zhruba o polovinu méně.

„Vzhledem k tomu, že armáda převedla na město dům bezúplatně, nechápeme, proč město částku za zateplení do ceny bytů započítává. Navíc se jedná pouze o osm bytů, kde bylo provedeno zateplení, výměna oken a zasklení lodžií,“ zaznělo z řad nespokojených nájemníků na jednání zastupitelstva. „Město získalo dům v určité účetní hodnotě, kterou investice do zateplení zvýšila. Proto se to projevilo i v cenách bytů,“ vysvětlil místostarosta Aleš Kassal. Ten zároveň se zastupitelem Vladimírem Martinovských navrhli, aby se cena bytů snížila.

Pech: Pravidla by se měla dodržovat

Zastupitel Jan Pech ale upozornil, že platí určitá pravidla při stanovení cen při prodeji městských bytů a že by se měla dodržovat. „I když nejdražší byt 3+1 město v ulici Černobýla prodává za 156 tisíc korun, je to malá částka. Tržní hodnota bytu je daleko vyšší,“ vyplynulo z jeho slov.

Nájemníci bytů zastupitele také upozornili, že provedené zateplení bylo provedeno nekvalitně, do domů zatéká, objevila se tam také plíseň. Některá okna jde jen stěží otvírat, někde nejde kvůli zvedlé podlaze otevřít výtah. Proto je třeba na práce uplatnit reklamace, jednání se ale protahují, zaznělo na zastupitelstvu. „Přestože se jedná o dům v majetku města, nestará se o to,“ obvinili nájemníci žateckou radnici. Zastupitelé nakonec prodej bytů neschválili s tím, že se stav domu bude řešit a k celé věci se vrátí na nějakém svém pozdějším jednání.