Společnost Cekotex neotevřela na okraji Žatce továrnu, na kterou dostala od města dotaci. Radnice chce peníze zpět.

Podnikatel Jaroslav Třešňák nepostavil ve stanoveném termínu v Žatci byty. Radnice po něm požaduje zaplacení smluvní pokuty.

To jsou dva obdobné problémy, které žatecká radnice teď řeší. V obou případech peníze na účet města dosud nedorazily. Město poskytlo firmě Cekotex před osmi lety na nákup pozemku u čeradického letiště pro novou továrnu téměř osm milionů korun. Měla v ní vytvořit stovku tehdy tolik potřebných pracovních míst. Továrna dodnes nestojí. Firma několikrát požádala o odklad termínu dostavby továrny.

„Neustálé odklady v nás budí pochybnosti, zda firma vůbec o její stavbu usiluje,“ uvedl Aleš Kassal, místostarosta Žatce.

Zastupitelům došla trpělivost a usnesli se, že firma musí peníze vrátit do půlky letošního února. To se nestalo. „Peníze firma dosud nevrátila. Nahlížíme na ni nyní jako na každého jiného dlužníka. Město začalo podnikat právní kroky, aby peníze dostalo,“ uvedl včera Aleš Kassal s tím, že kauzu řeší městem najatý právník Jan Křivánek.

Smluvní pokuta 20 milionů

Ve druhém sporu o peníze, který nyní žatecká radnice vede, jde o to, že podnikatel Jaroslav Třešňák nepostavil do konce loňského roku byty u hypermarketu Tesco. Měl tak učinit na základě smlouvy, kterou s městem uzavřel při koupi pozemku. Za to, že byty ve stanoveném termínu nepostavil, měl městu zaplatit pokutu 20 milionů korun.

„S panem Třešňákem stále jednáme. On trvá na tom, že podmínky splnil, my tvrdíme, že ne a chceme zaplatit smluvní pokutu,“ sdělil Aleš Kassal s tím, že nyní obě strany sbírají argumenty, kterými by podpořily svá tvrzení.

Společnost JTH Group Jaroslava Třešňáka se zavázala, že do konce loňského roku postaví u Tesca první z řady bytů. Zpozdila se o dva týdny. Výstavba bytů se podle zástupců firmy zdržela ještě před jejím zahájením. „Za zdržení mohlo hlavně odstraňování základů z dřívější výstavby, které jsme na pozemku objevily, aniž jsme na ně byly upozorněni při koupi pozemku,“ uvedl Pavel Hrouda, manažer společnosti JTH Group.

Pokud se radnice s firmou nedohodne, spor o dvacetimilionovou pokutu bude muset zřejmě rozhodnout soud.