Na jednom z největších veletrhů cestovního ruchu na světě v Moskvě se prezentuje v těchto dnech Žatec.

Město se v ruské metropoli představilo vůbec poprvé.

„Chmelařská a pivovarnická tradice Žatce tu zajímá hodně ruských cestovních kanceláří. Popularita vodky totiž mezi mladými a bohatými Rusy klesá, naopak rostoucí zájem je právě o pivo,“ sdělil místostarosta Žatce Aleš Kassal, který je v Moskvě spolu s vedoucím turistického informačního centra žatecké radnice a zastupitelem Janem Novotným.

Žatec je častým cílem výletů ruských turistů. Svoje zákazníky bude do města letos v sezoně vozit už druhá cestovní kancelář z Ruska a další dostaly podle Aleše Kassala právě v Moskvě mohutný impulz, aby se k nim přiřadily. „Největší muzeum chmele na světě, pivovar s ochutnávkou žateckého piva, kandidatura na seznam UNESCO i krásné historické město, ležící výhodně mezi Prahou a Karlovými Vary, to jsou naše nejcennější devizy. Podle odezvy především ruských cestovek bude o Žatec v budoucnu zájem stále stoupat,“ uvedl místostarosta Aleš Kassal.

První kontrakt přímo na Rudém náměstí

První, zcela nečekaný obchodní kontrakt, se zrodil přímo v srdci Moskvy, na Rudém náměstí. Když tam žatečtí zástupci rozvinuli vlajku města, přihrnul se k nim shodou okolností zástupce jedné ruské cestovní kanceláře, která do Česka vozí hodně turistů.

„Za první den veletrhu se žateckým zástupcům podařilo absolvovat celkem 15 jednání s touroperátory z celého světa,“ uvedl Jan Novotný.

Zájem o expozici Česka v Moskvě je značný. Město Žatec se prezentuje v rámci Ústeckého kraje. Na veletrhu MITT Moskva 2008 se představuje více než sto zemí světa všech kontinentů. S veletrhy v Londýně a Berlíně jde o největší akci svého druhu na světě. Veletrh trvá od středy do soboty. Žatec se letos představoval na veletrzích v Praze a Brně.