Žatec by mohl přijít o dotaci 211 milionů korun z Evropské unie na projekt Chrámu chmele a piva. To je pro město ten nejhorší možný scénář, který by mohly přinést nynější časové prodlevy ve výběrovém řízení na firmu, která zrealizuje stavební část projektu za zhruba dvě stě milionů korun. Vedení města říká, že udělá vše proto, aby Žatec o žádné peníze nepřišel. Radnice nepřipouští ani žádné pochybení.

Proti výsledku výběrového řízení, kterou pro město zajišťuje firma Gordion, podaly námitky tři firmy. Jejich vyřízení trvá týdny. Pokud by se některá ze společností následně odvolala k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), vyřízení by se protáhlo na měsíce. A první ze šesti etap projektu má být hotová už v květnu. Původně se počítalo, že se začne stavět nejpozději v polovině února.

„Město žádné pochybení neudělalo. Námitky jsou podle nás neodůvodněné. Budeme dělat vše, abychom o dotaci nepřišli. S příslušnými orgány máme předjednáno, že by se první dvě etapy projektu sloučily. Druhou možností je také posunutí termínu dokončení celého projektu z července roku 2011 o několik měsíců,“ sdělil starosta Erich Knoblauch.

Druhý v pořadí podal námitku

Výběrové řízení na projekt Chrámu chmele a piva vyhrála firma Metall Quatro. Druhá v pořadí, společnost PSJ, podala námitku, ve které napadá nabídku této firmy. Společnost Metall Quatro totiž nabídla „sama na sebe“ sankci 2,6 milionu korun za každý den zpoždění termínu. Podle PSJ je tak vysoká sankce na projekt finanční velikosti Chrámu chmele a piva příliš vysoká a údajně v rozporu se všeobecnými obchodními podmínkami. „To, jakou firma nabídne sankci, je její svobodná vůle. Neexistuje na to žádný právní předpis. Proto si myslíme, že je tato námitka bezdůvodná,“ vysvětlil Jiří Kotek, vedoucí odboru rozvoje města žatecké radnice.

Další dvě námitky podaly firmy, které z výběrového řízení vyřadila společnost Gordion, jež pro město tendr zajišťuje. Společnost BAK z Trutnova byla vyloučena kvůli tomu, že nedoložila potřebné bankovní záruky a firma Konstruktiva Praha zase nedostatečně předložila odbornou kvalifikaci osob, jež by realizaci žateckého projektu zajišťovaly. „Předpokládám, že společnost Gordion všechny tři námitky odmítne a v tomto duchu také na ně firmám odpoví město,“ sdělil starosta.

Pokud se firmy ale i přesto odvolají k ÚOHS, a společnost PSJ už to naznačila, městu by to přineslo ještě větší problémy. O několik měsíců by se zpozdilo zahájení projektu. V podmínkách pro získání dotace jsou dané termíny, které by bylo nemožné dodržet. Ty původně totiž počítaly s tím, že k vyhodnocení žádostí o dotace dojde vloni v létě. Stalo se tak až na podzim.

Další zdržení přineslo právě výběrové řízení na firmu, která projekt zrealizuje. „Město nepromarnilo při přípravách na zahájení projektu ani den. Časový posun není naše chyba, budeme dělat všechno proto, abychom o peníze nepřišli,“ řekl starosta Žatce.