V Žatci se chystá realizace projektu Chrámu chmele a piva za 236 milionů korun. Město totiž získalo dotaci od Evropské unie 211 milionů.

Za projektem se skrývá hlavně oživení části zvané Pražské předměstí a jeho přeměny na turistické centrum. Opraveno bude náměstí Prokopa Velkého a okolní ulice. Jen rekonstrukce povrchů ulic a sítí vyjde na 25 milionů korun.

Bývalé sklady chmele v lokalitě budou v rámci projektu zrekonstruovány a využity pro turistické účely. Zároveň dojde k přestavbě renesanční sladovny v Masarykově ulici a k oživení zahrady kapucínského kláštera pod domovem důchodců.

Náměstí Prokopa Velkého se má proměnit v turistické centrum, jehož nosné téma bude pěstování a zpracování chmele a pivovarnictví. „V místě pod budovou bývalé Agrobanky vyroste 60 metrů vysoká věž, pivní maják, s výtahem a multimediální projekcí.

Věž bude lávkou přes Miléniovou ulici spojena s protějším rohovým domem, bývalým skladem chmele. Ten bude přestavěn na regionální turistické centrum,“ popsal Erich Knoblauch, starosta Žatce a bývalý předseda občanského sdružení Chrámu chmele a piva, které za zrodem projektu stojí.

V budově infocentra, kde návštěvníci získají informace o městě i okolí, bude bludiště z chmelových štoků a obří skleněná plastika v podobě chmelové šišky.

V sousedství infocentra, v budově směrem k poště, vznikne podle projektu restaurace s minipivovarem. „V restauraci se bude podávat pivo z minipivovaru a pivo, které se vaří ze žateckého chmele. Tedy nejen od tuzemských pivovarů, ale také z Japonska, USA, Velké Británie nebo Skandinávie,“ sdělil E. Knoblauch.

Chmelová tématika pro děti

Součástí restaurace bude i venkovní posezení s hřištěm a atrakcemi s chmelovou tématikou pro děti. Součástí projektu je také rozšíření protějšího Chmelařského muzea, kde budou nově umístěny velké česací stroje chmele. „Právě při jeho otevření v roce 1997 o myšlence revitalizace Pražského předměstí poprvé veřejně hovořil Jiří Vaníček, městský architekt. On je ideový otec této myšlenky,“ vysvětlil starosta města.

S přípravou projektu se začalo v roce 2001, kdy bylo založeno občanské sdružení Chrám chmele a piva. Ve stejný rok město také koupilo za 1,5 milionu korun budovy č.p. 1950 a 1951, kde má vzniknout právě turistické centrum a restaurace s minipivovarem. O rok později byla podepsána smlouva s městem a v roce 2004 byla založena akciová společnost Chrám chmele a piva, jejímiž akcionáři bylo stejnojmenné občanské sdružení, město Žatec, Svaz pěstitelů chmele a Pivovar Krušovice. „Hlavní úkol společnosti byla prezentace projektu a města. Měla se stát provozovatelem projektu, což bylo tehdy důležité při získávání dotace,“ vysvětlil starosta. Město o ni žádalo třikrát neúspěšně, teprve v minulých dnech ji získalo.

Letos došlo také k rozšíření projektu o klášterní zahradu, kde má vzniknout na rozloze téměř jednoho hektaru oddechové centrum. To bude moci využívat blízký domov důchodců i dětský domov. Projekt byl také rozšířen o renesanční sladovnu v Masarykově ulici. V jejím místě bude obnovena pasáž do Nákladní ulice, vyrostou tam obchody, v patře se počítá buď s galerií, nebo s muzeem o natáčení filmů v Žatci.

Realizace projektu je rozdělena do šesti etap. Stavební práce by měly začít v příštím roce a dokončení projektu se předpokládá v roce 2011.