Dluhovou amnestii, kterou na minulý měsíc vyhlásilo město Žatec, nakonec využilo jedenáct nájemníků. Ti v minulých týdnech zaplatili dlužné nájemné a žatecká radnice jim teď odpustí poplatky z prodlení tzv. penále a pohledávky vzniklé v souvislosti s dluhem na nájemném v městských bytech.

Ve čtvrtek by to měli na návrh radních schválit zastupitelé Žatce. Původně bylo zájemců třináct, dva žadatelé však své žádosti stáhli sami.

Poplatky z prodlení, které by měla radnice odpustit, se pohybují od 22 tisíc do 796 tisíc korun. Pokud to zastupitelé schválí, město nájemníkům v bytech odpustí penále v celkové výši jednoho a půl milionu korun. A k tomu dvěma nájemníkům pohledávky vzniklé v souvislosti s dluhem na nájemném za celkem pět tisíc korun.

Podmínkou pro odpuštění penále a pohledávek, kterou radnice dopředu stanovila, bylo, aby lidé v městských bytech zaplatili veškeré dlužné nájemné. „Lidé, kteří amnestii chtěli využít, na dlužném nájemném vrátili městu 125 tisíc korun,“ sdělil místostarosta Žatce Jan Novotný.

Město Žatec eviduje v současné době přibližně čtyři sta lidí, kteří mu dluží za nájem v bytech. Většina dluhů se pohybuje v řádech desítek tisíc korun, dohromady to pak dělá několik milionů korun.