Dětské kapely mívají u diváků úspěch. Jsou považovány za roztomilé kopie svých velkých vzorů. Něco jak autíčka zn. Matchbox. To jistě platilo i o skupině Pavouci která vznikla ve Střezíně na Královéhradecku roku 2003. Využili nabídku a proslavili se v pořadu TV Nova Tenkrát na východě. Tehdy se z Pavouků stali Bárbekjů.

Postupem času se měnilo obsazení a děti vyrůstaly pomalu ale jistě v mladé pop-rockery. K cestě za úspěchem jim pomohla paradoxně skupina Maxim Turbulence. Právě ona se stala jejich neoficiálním kmotrem. Hoši s ní odjeli turné, hráli v TV a účastnili se i křtu její desky.

Barbekjů hrají v obsazení basová kytara, bicí, syntezátor, sólová kytara. Velkým vzorem pro nejmladšího člena skupiny, kytaristu Luboše Novotného, je dle jeho slov kytarista Deep Purple. Však si také na koncertech střihají jeho Smoke on The Water. Mimo to v jejich repertoáru najdeme hit skupiny Chinaski i starou pecku Žlutého psa Pro maličkou parádu nebo ještě starší Olympickou Želvu či ještě klasičtější A Hard Day´s Night.

Mladí pop - rockeři již dnes z větší části nejsou ani školou povinní (3 x ročník 92, 1x 94), ale s muzikou to myslí vážně. Pokoušejí se o vlastní tvorbu a ta nezní tak docela marně. V Žatci je potkáme v období, kdy už vyrůstají z dětských akordů a rozhlížejí se po světě. Ač se jim ze setrvačnosti říká dětské kapela, nečekejte dětskou roztomilost a berte je vážně. Mají na to.

Jubilejní 50. ročník žatecké Dočesné se koná ve dnech 31. srpna a 1.září. Moderátorem bude oblíbený Vladimír Hron.