Pivo k ochutnání z padesáti českých, moravských i několika zahraničních pivovarů. Veselé oslavy sklizně chmele s nabitým programem probíhajícím na mnoha místech ve městě, trvajícím dva dny. Vzpomínky a zkušenosti ze šedesáti předchozích ročníků: jen málokteré slavnosti v ČR se mohou pochlubit tak dlouhou historií. To vše nabídne tradiční a oblíbená žatecká Dočesná, která proběhne přesně za měsíc - 1. a 2. září.

Pořadatelé tento týden zveřejnili defitinivní program slavností, který připravovali už od loňského podzimu. Mezi zpěváky vystoupí například Hana Zagorová, Věra Martinová, Ivan Mládek, Vojtěch Dyk, koncertovat budou také skupiny Jelen, Mandrage, Vypsaná Fixa, Citron s Ladislavem Křížkem, rodákem z nedalekých Loun, a mnoho dalších umělců. Kulturní program bude probíhat na pěti místech v centru Žatce.

Dvakrát v historii byla Dočesná i zrušena

Setkání je koncipováno především jako oslava sklizně chmele a tradic českého chmelařství a pivovarnictví. První Dočesná podle záznamů z novodobé historie města, pořádaná v duchu myšlenky každoroční lidové slavnosti pro širokou veřejnost, proběhla v roce 1957. Pokaždé se při ní bavily desítky tisíc návštěvníků. Dvakrát během historie byla ovšem Dočesná pár dní před termínem zrušena kvůli aktuálním událostem. Jednou to bylo v roce 1968 po příjezdu vojsk Varšavské smlouvy do tehdejšího Československa a podruhé v roce 1981 kvůli důlnímu neštěstí na sousedním Mostecku, při němž tragicky zahynulo 65 lidí.

Zpět k příjemnějším tématům: i v letošním roce bude připravena již tradiční soutěž v česání chmele a tanec s korbelem piva na hlavě, která baví návštěvníky už od padesátých let. Návštěvníci si budou moci také utrhnout "suvenýr" z unikátní chmelničky na žateckém náměstí, zelené chmelové šišky, a ozdobit jimi svůj účes, což je další oblíbenou kratochvílí.

Žízní trpět rovněž nikdo nebude, protože na slavnostech chmele a piva budou nabízet své výrobky zástupci přibližně padesáti různých pivovarů. "Zatím máme potvrzenou účast od 46 pivovarů. Další se však ještě hlásí," uvedl Karel Fiala z Městského divadla Žatec, člen pořadatelského štábu Dočesné.

Kultura na pěti místech

Kulturní program bude probíhat v pátek a v sobotu na pěti místech v centru Žatce - například na hlavním náměstí, v letním kině, na náměstí Prokopa Velikého. "Letošní novinkou bude program pro rodiny s dětmi a seniory v odpočinkové zóně v Klášterní zahradě," uvedl Karel Fiala z pořadatelského štábu. Další kulturní program pro mladé lidi s vystoupením několika kapel bude připraven v sobotu vpodvečer ještě také na U-rampě pod městskými hradbami.

Dočesná bude oficiálně zahájena v pátek 1. září v 18 hodin. Na hlavní scéně na náměstí Svobody bude ten den vystupovat Vojtěch Dyk s kapelou, na náměstí Prokopa Velikého zazpívají Průvan, Zrní, Věra Martinová a Jelen. Fanoušky rockové hudby potěší v letním kině kapely Mandrage, Citron a Debustrol.

Tři desítky zpěváků a kapel

V sobotu bude k hlavním hvězdám na náměstí Svobody patřit Hana Zagorová, Dalibor Gondík, Petr Bende a Ivan Král. Na náměstí Prokopa Velikého se předvedou například Ivan Mládek, Eva a Vašek a v letním kině to rozjede Vypsaná Fixa a další skupiny. To je jen velmi stručný výběr z programu, zaměřený na nejznámější umělce. Celkem během dvou dnů vystoupí více než tři desítky zpěváků a skupin. Připravena je i řada dalších doprovodných akcí, například výstava zvířat v chovatelském areálu, sportovní turnaje, odborná degustace piv. Děti se pobaví tradičně na mnoha pouťových atrakcích na Hošťálkově náměstí, další program pro ně bude probíhat také ve Dvořákově ulici a v Klášterní zahradě.

Vstup na slavnosti je bezplatný. Dočesnou v Žatci každý rok navštíví dvacet až třicet tisíc lidí. K uhašení žízně budou připraveny výrobky od zhruba padesáti pivovarů, k zahnání hladu poslouží klobásy, kuřata, steaky, bramboráky a další pochoutky od stovek stánkařů.

HLAVNÍ HVĚZDY DOČESNÉ

Hana Zagorová - vystoupí v sobotu od 15.40 na hlavním náměstí
Vojtěch Dyk - vystoupí v pátek od 22.10 na hlavním náměstí
Mandrage - vystoupí v pátek od 18.20 v letním kině
Citron, Ladislav Křížek, Tanja - vystoupí v pátek od 21.40 v letním kině
Jelen - vystoupí v pátek od 23 hodin na náměstí Prokopa Velikého
Věra Martinová - vystoupí v pátek od 21.20 na náměstí Prokopa Velikého
Ivan Mládek - vystoupí v sobotu od 17 hodin na náměstí Prokopa Velikého