Výstavba domova pro seniory se zvláštním režimem v Žatci se prodraží.

Geologický průzkum před zahájením prací neodhalil nevhodné podloží pro založení stavby, náprava bude stát navíc tři miliony korun. Stavba, jejíž cena byla vysoutěžena za 42 milionů korun, se tak o tyto vícepráce prodraží.

Město Žatec na výstavbu domova získalo dotaci z ministerstva práce a sociálních věcí, stát by měl uhradit většinu nákladů. A zaplatit by měl i větší část víceprací kvůli podloží. Město přesto na ně musí dát ze svého 746 tisíc korun. Uvolnění těchto peněz vyvolalo na čtvrteční schůzi zastupitelů diskuzi.

„Nedávno jsme uvolňovali miliony korun na vícepráce v Chrámu chmele a piva. Teď zase máme dát peníze na vícepráce v domově důchodců. Nebylo možné tyto náklady zjistit dřív a dát je do projektu?“ ptal se například zastupitel Bohumil Janouš.

Problém odhalila až vykopaná jáma

„Na problém se přišlo až po vykopání jámy pro založení stavby. Ukázala, že převládá nevhodné jílové podloží a řešení založení stavby bude komplikovanější,“ sdělil zastupitelům Luboš Matys, který na stavbě provádí technický dozor investora, tedy města Žatec. „V tom případě je chyba na straně geologického průzkumu. Ten to mohl odhalit,“ reagoval zastupitel Petr Holodňák. „Během geologického průzkumu se prováděly dva vrty. Ty tak nevhodné podloží pro založení stavby neodhalily. Závěry průzkumu nevyšly. Nestává se to často, ale v tomto případě se to stalo,“ vyplynulo ze slov projektanta stavby Pavla Humla k žateckým zastupitelům.

Vícepráce v domově důchodců, na které zastupitelé peníze nakonec uvolnili, si nevyžádalo jen „neodhalené“ špatné podloží. „Ukázal se také větší rozsah poškození a napadení dřevokaznými organismy v rekonstruovaném objektu,“ vysvětlil Jan Novotný, místostarosta Žatce.

Výstavba domova pro seniory se zvláštním režimem začala loni na podzim, skončit má letos v listopadu. Rekonstruuje se budova bývalé sušárny a skladu chmele v sousedství domova a staví se také nové budovy. V nich bude 46 nových lůžek se zvláštním režimem pro osoby se sníženou soběstačností z důvodu stařecké, Alzheimerovy a jiných typů demencí, jejichž situace vyžaduje pravidelnou pomoc jiné osoby. Celková kapacita domova pro seniory bude činit 136 míst.