Žatečtí obyvatelé si stěžují na hluk na tamním Kruhovém náměstí, který je slyšet převážně ve večerních hodinách. Způsobují ho lidé, kteří se tam scházejí.

Lidé hlučí hlavně večer

Zastupitelé se na svém posledním zasedání přeli, jak situaci vyřešit. Padl dokonce i názor, že město by se mělo zamyslet nad potřebností strážníků. „Osobně tam nebydlím, ale slyšela jsem, že večer to tam je hrozné. Výrostci posedávají na zábradlí a hulákají na celé okolí,“ řekla Deníku Renata Svobodová ze Žatce.

Její slova na jednání zástupců občanů potvrdil i zastupitel Martin Štross. „Nechci nijak kritizovat práci městské policie, vím, že to mají složité, ale lidé mi to říkají jako problém, a tak by se s tím asi mělo něco dělat. Hlavně v noci se tam prý nedá klidně žít. Snad by pomohlo, kdyby na místo častěji zavítala hlídka, “ uvedl.

Městská policie na místo jezdí, její prostředky jsou ale omezené. „Samozřejmě hlídky jezdí kontrolovat i Kruhové náměstí. Většinou, pokud tam přijedeme, nikdo tam nehlučí. Pokud už někoho chytíme, je hodně složité mu dokázat, že překročil povolenou normu hlučnosti. Řešením není ani měření hlučnosti, to je drahé a pokud tam někdo bude něco měřit, každý ztichne,“ vysvětlil zastupitelům Jiří Štorek, velitel žateckých strážníků.

Vinu svalují na strážníky

Podle některých zastupitelů by město mělo zhodnotit potřebnost městské policie. „Prakticky na každém zastupitelstvu řešíme nějaký problém s městskou policií. Stálo by možná za úvahu zamyslet se nad potřebností strážníků ve městě,“ řekl Miroslav Legutko. Většina občanů i zastupitelů ale podporuje setrvání strážníků ve městě a myslí si, že dělají záslužnou práci. „Určitě jsou potřeba. Ať už v dopravě nebo při řešení drobných přestupků. Ve městě jsou vidět,“ zhodnotila žatecké strážce zákona Renata Svobodová.

Pomoci mají alespoň častější kontroly

Podobný názor má i vedení města. „Úvahy o zrušení městské policie jsou podle mého hodně unáhlené. Musíme naopak strážníkům vytvořit dobré podmínky pro jejich kvalitní práci,“ řekl Deníku zástupce starosty Žatce Aleš Kassal. Jedním z řešení častějších kontrol problémových míst v Žatci by mohlo být navýšení počtu strážníků.

S touto myšlenkou vystoupil na jednání Milan Milfait. „Každý další strážník v ulicích by byl dobrý. Každý další bude na jiném místě a tam ubude kriminality. Také by stálo za úvahu strážníky vybavit jasnými barvami, aby bylo jasně vidět že v oblasti je policista a ten, kdo by chtěl něco spáchat, si to rozmyslí,“ řekl zastupitel. O možnosti rozšíření počtu strážníků musí rozhodnout zastupitelstvo.

„Mělo by to být koncepční řešení. Zastupitelé se musí zamyslet, zda by se vyplatilo mít více strážníků,“ uvedl Aleš Kassal, žatecký místostarosta. Pokud by se město rozhodlo přijmout další dva strážníky, přišlo by to městskou pokladnu první rok zhruba na 900 tisíc korun. V dalších letech, kdy jsou menší náklady na výzbroj a cvičení, by však výše potřebných peněz byla menší.