Jen několik týdnů úřadují po volbách noví zastupitelé Ústeckého kraje a už je okolo nich pěkně rušno, hlavně okolo těch ze sdružení Severočeši.cz. Kdo čekal, že nové kauzy a nejasnosti se budou probírat až později, až stačí zastupitelé vůbec něco praktického udělat, mýlil se.

První pořádný rozruch je okolo žateckého místostarosty a krajského zastupitele za Severočechy.cz Jana Novotného. Na krajský úřad byla v minulých dnech doručena jeho rezignace na post krajského poslance. On ale popírá, že by se vzdal mandátu.

Žatecký místostarosta Jan Novotný tvrdí, že se o své rezignaci dozvěděl až z otázky Deníku. „Žádnou rezignaci na místo v zastupitelstvu Ústeckého kraje jsem v období po ustavující schůzi zcela určitě nepodával," odpověděl na dotaz Deníku Jan Novotný s tím, že až do vyřešení kauzy se dál nechce k věci vyjadřovat. Podle něj mohl být použit jiný dokument a v takovém případě by se mohlo jednat o podvod.

Že rezignace Jana Novotného na post krajského zastupitele byla na vedení Ústeckého kraje doručena, to potvrdila Deníku tisková mluvčí krajského úřadu Magdalena Hanáčková. „Máme tu zaevidovanou rezignaci Jana Novotného, kde se 22. listopadu vzdává funkce zastupitele Ústeckého kraje," řekla.

Novotný nepopírá, že je na údajné rezignaci jeho podpis, prý ale, podle jeho vyjádření na krajském úřadě, bylo vedením Severočechů.cz zneužito jiného dokumentu.

Rezignaci přinesli zástupci Severočechů

Podle Hanáčkové rezignaci nedoručil sám Novotný, ale přinesli ji další zástupci Severočechů.cz Bronislav Schwarz a lídr sdružení Jiří Zelenka. „Ano, rezignaci Jana Novotného jsme opravdu na krajský úřad doručili. Je s jeho ověřeným podpisem, má všechny náležitosti, rozhodl se tak. Že si to následně rozmýšlí a tvrdí, že nechce rezignovat, je jeho problém," uvedl pro Deník Zelenka. Podle vedení Severočechů.cz musí zastupitel vědět, co podepisuje a za svými rozhodnutími si stát, případně nést politickou odpovědnost.

Podle některých neoficiálních zdrojů si ale údajně vedení Severočechů.cz vynucuje poslušnost svých zastupitelů dokumentem, podepsaným kandidáty už před krajskými volbami. Mají se zavázat, že budou hlasovat jednotně a podle dohody vedení sdružení. Lídři Severočechů.cz ale jakýkoli nátlak popírají.

Údajnou dohodu Novotný pravděpodobně hned při prvním hlasování porušil. Vedení Severočechů.cz sice v médiích po odmítnutí plánované koalice mezi sdružením a komunisty hlasitě tvrdilo, že podporovat nové vedení kraje nebude a říkalo, že ČSSD a KSČM budou pokračovat v lumpárnách předchozího vedení kraje, na ustavujícím zasedání nových krajských poslanců hlasovali ale Severočeši.cz pro komunisty. Novotný je ale nepodpořil a rezignace by proto prý mohla být jakýmsi trestem.

Dříve se neshodl s kolegy v ODS

A jaký bude postup dál? Je Novotný dále zastupitelem nebo už ne? Zatím se neví. „Budeme celou záležitost prošetřovat," ujistila Magdalena Hanáčková, tisková mluvčí krajského úřadu.

Žatecký místostarosta přitom nemá v politice problémy poprvé, také před dvěma lety se přel, tehdy s ODS, o hlasování s komunisty. Do žateckého zastupitelstva se totiž Novotný dostal za ODS, při vyjednávání o koalici ale šel proti rozhodnutí vedení strany, odmítl dohodu občanských demokratů s komunisty, a hlasoval s druhým táborem, později se stal i místostarostou. Za tento krok ho později ODS vyloučila, Novotný se odvolal, ale strana jeho konec u občanských demokratů potvrdila. Pak byl nestraník, před krajskými volbami vstoupil k Severočechům.cz.