Město Žatec musí řešit, co dál s budovou Jitřenky. Ta slouží v posledních letech k různým zájmovým účelům, budova je ale v havarijním stavu.

Nedávno budovu opustilo sdružení Mosty, zůstali v ní jen loutkoherci. Ti tam zkoušejí a několikrát do roka hrají představení pro veřejnost. Nejbližší vystoupení mají naplánované na 27. září.

Jak dlouho ale loutkoherci budou moci v budově Jitřenky zůstat, to není jasné. Její stav je čím dál tím horší. „Při pravidelné kontrole bezpečnostní technik města zjistil závažné konstrukční vady a on sám navrhuje ukončení provozu," uvádí se v pololetní činnosti žateckého městského divadla, které objekt Jitřenky spravuje.

Co bude dál s budovou, o tom rozhodnou zastupitelé města. Jedním z možných řešení je nákladná rekonstrukce, druhým je nabídnout Jitřenku k prodeji. V takovém případě by se loutkoherci museli pravděpodobně odstěhovat. Nejčastěji se hovoří o jejich novém působišti v budově bývalých papíren, v té části, která ale dosud nebyla zrekonstruována. Otázkou ale je, kdy se tak stane.

Objevil se též návrh na přestěhování do vily, která k papírnám patřila. I ta by ale musela projít rozsáhlou rekonstrukcí. Třetí návrh uvažuje o novém působišti loutkoherců přímo v budově městského divadla; v něm by se ale musela předtím provést rekonstrukce malého sálu.