Město Žatec neprodalo parcelu na Kamenném vršku, na poslední schůzi zastupitelů se pro to nenašel potřebný počet hlasů. Dosud se nic takového nestalo, město jich v posledních letech „bez problémů" prodalo 44.

O koupi parcely požádal syn radního Jaroslava Hladkého. Ten v zastupitelstvu oznámil, že vůbec nebude v tomto bodě hlasovat. A nakonec právě jeden hlas k prodeji pozemku chyběl. Pro nebylo několik zastupitelů z druhého politického tábora. „Je mi to celkem jedno," řekl radní Jaroslav Hladký „Můj syn má tu výhodu, že si může koupit pozemek, kde chce. Někde si nějaký koupí. Zda bude žádat znovu o tento pozemek, je jen na něm. Je mi to celkem jedno," dodal radní.

„Ten kluk, který žádal o koupi pozemku, za to nemůže, že je Hladký," okomentoval to zastupitel Břetislav Frýba.

Za pozemek by dal necelý milion

Město letos nabízelo osm parcel určených pro výstavbu rodinných domů na Kamenném vršku, šest jich prodalo. Nyní nabízí poslední dvě, o jednu požádal Jaroslav Hladký mladší. Šlo o pozemek o výměře 964 metrů čtverečných, při ceně 950 korun by za něj zaplatil 916 tisíc korun. „Parametry prodeje se nezměnily. Pozemky jsou prodávány ve stejném režimu jako dřív," řekla starostka Zdeňka Hamousová.

Jedná se o politickou mstu? Prý ne, říkají zastupitelé, kteří pro prodej parcely nehlasovali. Podle jejich slov město nabízí pozemky za příliš nízkou cenu. „Nemůžu souhlasit s tím, že se pozemky na Kamenném vršku prodávají za stejnou cenu jako dřív. Město z nich odvádí daň z přidané hodnoty, takže je vlastně prodává za 750 korun a za takovouto cenu se pozemky na Kamenném vršku nikdy neprodávaly," vyplynulo ze slov zastupitele Karla Krčmárika. „Nehlasoval jsem podle toho, kdo ten pozemek chce koupit. Nemůžu hlasovat pro to, aby se pozemek prodal za 750 korun za metr čtverečný," dodal.

„Já jsem od začátku proti prodeji parcel na Kamenném vršku za tuto cenu. Město na tom prodělává. Mělo by je prodávat za cenu, ke které by byla ještě připočtena daň z přidané hodnoty. Je mi jedno, jestli žádá Petr nebo Pavel, já ale pro tento prodej nejsem," okomentoval to zastupitel Aleš Jelínek, další z pěti zastupitelů, kteří pro prodej parcely J. Hladkému mladšímu nebyli.

Město Žatec nabízí pozemky na Kamenném vršku za cenu 950 korun od února 2011. Z jejich prodeje ale musí podle nové legislativy navíc odvádět daň z přidané hodnoty.

Letos v listopadu rozhodnutím zastupitelů změnilo podmínky, za kterých zasíťované parcely na Kamenném vršku prodává. To zásadní pro kupující, cena 950 korun za metr čtverečný, se nemění.

Změna kvůli daním

Změna se týká podmínek tak, aby město nemuselo odvádět zbytečně vysoké daně z prodeje pozemků. Kupní cena pozemků k výstavbě rodinných domů na Kamenném vršku byla podle starých podmínek stanovena na 1 958 korun za metr čtverečný. Pokud ale nový majitel splnil podmínky koupě a v drtivé většině případů se tak stalo, částka, kterou za pozemek městu zaplatil, byla podstatně nižší - 950 korun. Město touto podmínkou chtělo, aby pozemky kupovali jen skuteční zájemci o výstavbu rodinných domů, což se dařilo.

Město ale muselo platit daně z vyšší částky. Tedy z částky 1958 korun, kterou od kupujících vůbec nedostalo. Jde o daň z nabití nemovitých věcí a daň z přidané hodnoty. „Jedná se o velké částky, které město zbytečně tratí. Kvůli chybně formulovaným smlouvám bude muset město zaplatit vyšší daně, než by muselo," upozornil už dřív zastupitel Aleš Jelínek, který sám podniká s nemovitostmi.

Radnice zareagovala tím, že změnila podmínky v kupních smlouvách. A to tak, že kupní cenu pozemku a smluvní pokutu stanovila zvlášť. Nyní tedy město odvádí daně z částky 950 korun za metr čtverečný.

Město v lokalitě poblíž stadionu Flora v minulých letech po etapách zasíťovalo 48 parcel, na většině už stojí rodinné domy. Dvě vyměnilo s vlastníky jiných pozemků, dosud prodalo 44 parcel. Zbývají poslední dvě volné.

Radnice chystá ještě zasíťování pozemků v rámci poslední plánované etapy. V rozpočtu na příští rok má město připravenou částku 350 tisíc korun, která je určena na vypracování projektové dokumentace pro provedení stavby, v příštím roce je v plánu také výběr zhotovitele. K zasíťování by mělo dojít v roce 2017, v lokalitě má vzniknout dalších 18 stavebních pozemků pro rodinné domy. Podle projektu jsou náklady na jejich zasíťování přibližně 23 milionů korun.