Nahrazena byla kamera, která byla v roce 1997 instalována na radnici jako úplně první ve městě. „Je to jedna z nejstarších kamer, potřebuje už modernizaci,“ řekl Deníku Jiří Štorek, ředitel Městské policie v Žatci. Nová kamera má vysoké rozlišovací schopnosti, pachatelé nebudou anonymní. „Nové zařízení pro nás bude ohromným přínosem. Nejenže nebude vidět, kam kamera zrovna kouká, ale její rozlišovací schopnosti jsou také výborné. Budeme moci pachatele identifikovat podle obličeje, také státní poznávací značky u aut přečteme, i když vozidlo bude až u lékárny,“ pokračoval v chvále velitel strážníků.

Kamera, která je umístěna na ochozu radniční věže, vidí nejen na náměstí Svobody, ale také na přilehlé Hošťálkovo náměstí. První dvě kamery se v Žatci objevily v roce 1997. Kromě té na radnici byla tehdy instalována také na věžáku v podměstí. Město na kamery tehdy dostalo peníze z programu prevence kriminality. Během dalších let se kamery osvědčily, takže jich je v Žatci nyní rozmístěno už sedm.

Obraz všech kamer má výstup na služebnu městské policie. Kamery už mnohokrát pomohly odhalit pachatele trestných činů, výtržností či přestupků. Například v roce 2006 bylo díky kamerovému systému v Žatci vybráno třicet pět procent z celkového počtu udělených pokut. „Loni bylo na kamerovém systému zaznamenáno celkem 18 301 přestupků. Hlídka vyjížděla k celkem 833 případům,“ dodal Jiří Štorek.