První čtyři nádoby s rozkvetlými převislými pelargóniemi se v pondělí 4. června objevily na náměstí Svobody v Žatci. Do konce června je mají doplnit další stojany s muškáty a květináče s kovovými konstrukcemi se chmelem.

Po loňském zadláždění trávníku zmizela ze žateckého centrálního náměstí zeleň, na což si část lidí stěžovala. Radnice to chce řešit mobilní zelení, která se na jaře na náměstí přiveze a na podzim odveze. Ke včerejším čtyřem nádobám s muškáty a květináčům na sloupech veřejného osvětlení brzy přibudou další.

„Další čtyři stojany s muškáty budou kolem kašny a jeden větší se třemi mísami, zhruba jeden a půl metru vysoký, na začátku náměstí v místech, kde stává vánoční strom. Další nádoby s pelargóniemi bychom chtěli umístit na radnici a možná i na další budovy na náměstí,“ vysvětlila včera Kateřina Podaná z odboru životního prostředí Městského úřadu v Žatci.

Kromě muškátů se na náměstí Svobody objeví v květináčích také chmel. Ten bude v nádobách s kovovými konstrukcemi, po kterých se bude pnout. Nádoby se chmelem budou umístěny po dvou v rozích šachovnice před radnicí. A také v řadě po levé straně náměstí při pohledu od radnice. Tím se zvýrazní linie historických domů v této části náměstí. „Pořízení mobilní zeleně na náměstí vyjde město na 490 tisíc korun,“ uvedl Aleš Kassal, místostarosta Žatce.