Pozemky vedle žateckého dopravního hřiště, na kterých je v současné době provozován autobazar, koupila v roce 2005 firma Qinn Invest. Ta se zavázala začít na pozemcích stavět do jednoho roku od koupě. To společnost nesplnila, ale město termín zahájení výstavby prodloužilo.

Město smlouvu vypoví

„Poslední termín vypršel letos v březnu. Firma byla městem upozorněna na možnost vypovězení smlouvy, ale nic se nedělo,“ uvedl na jednání žateckého zastupitelstva starosta Erich Knoblauch. Zastupitelé se shodli na tom, že město smlouvu vypoví. Firma bude po městu požadovat náhradu. „Společnost nedodržela dané termíny, a tak jsme se rozhodli smlouvu vypovědět. Na tom místě chceme v budoucnu začít budovat část odpočinkové zóny,“ řekl na náš dotaz Aleš Kassal, místostarosta Žatce.

Odškodné má být v řádu milionů

Společnost Qinn Invest se k případu nechce vyjadřovat, ani prozradit, kolik bude po městu požadovat. Podle informací Deníku by to ale měla být částka kolem šesti milionů korun. Vedení města se případných sankcí neobává. „Nebojíme se, jsme přesvědčeni, že náš postup je správný,“ pokračoval místostarosta s tím, že město navíc jako vstřícný krok již dříve nabídlo firmě náhradní pozemek u bývalého Bonexu.

Na tuto nabídku ale společnost Qinn Invest nijak nereagovala. „Podle našeho názoru je tento pozemek dokonce z hlediska pokrytí občanů lepší,“ dodal Aleš Kassal. Obyvatelům žateckého podměstí podle všeho nepřítomnost dalšího obchodního centra nijak nevadí. „Bohatě stačí obchody, které už tady jsou. Víc už jich nepotřebujeme. Tady v podměstí nejvíc chodíme asi do Kauflandu,“ řekla Deníku Věra Novobilská. Podobný názor má i další obyvatel čtvrti, kde si občané ještě před nedávnem stěžovali na nedostatek nákupních možností. „Na to, jak je Žatec velký, je tu obchoďáků až moc. Teď navíc otevře další obchod Tesco. Myslím si, že už to stačí,“ svěřil se se svým názorem Bohumil Bláha.