VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Už sedmdesát let uplynulo od zrady spojenců

Žatec - Velmi intenzivně prožívali Mnichovskou dohodu obyvatelé Žatce a okolí, po jejím podepsání nezůstal ve městě téměř žádný Čech.

30.9.2008
SDÍLEJ:

Wehrmacht vjíždí 9. října 1938 na náměstí z dnešní Jiráskovy ulice. Na snímku je patrné, že němečtí vojáci byli v Žatci nadšeně vítáni.Foto: Reprofoto Státní okresní archiv Louny

Sedmdesát let uplynulo v těchto dnech od podepsání a přijetí Mnichovské dohody, zrady Anglie a Francie, našich předválečných spojenců.

Redakce Žateckého a lounského deníku se proto rozhodla připomenout, jak to tehdy, v roce 1938, v Žatci a jeho okolí vypadalo. Přinášíme vám také množství dobových fotografií.

Svět byl těsně před začátkem 2. světové války, v československém pohraničí se stále více vyostřovaly už tak napjaté vztahy mezi Němci a hrstkou Čechů, která se v Sudetech, do nichž tehdy Žatec patřil, rozhodla zůstat.

Žatec byl před Mnichovskou dohodou typickým městem v Sudetech

Žádné odmítání nebo protesty neprovázely v Žatci přijetí Mnichovské dohody v září roku 1938. Právě naopak. Žatečtí občané tehdy nadvládu říše vítali nadšeně, Čechů bylo totiž ve městě u Ohře minimum.

Saaz, jak se tehdy častěji německy Žatci říkalo, byl veskrze německým městem. Jeho tehdejší obyvatelé v roce 1938 Wehrmacht, který přišel po podepsání Mnichovské dohody, vítali. „Žatec byl před Mnichovem i po něm typickým městem v Sudetech. Němců tam bylo daleko více než Čechů,“ vypráví Jiří Kopica, historik, který připravil v žateckém muzeu výstavu k sedmdesátému výročí podepsání Mnichovské dohody, zrady Francie a Velké Británie, československých spojenců.

Něčím se přesto Žatec „proslavil“. V roce 1933 se tam konal Turnerský fest, což byl sjezd německého tělocvičného spolku. Na tomto shromáždění vystoupil i pozdější vůdce Sudetoněmecké strany (SdP) Konrad Henlein. „Úspěch tohoto sjezdu mu otevřel cestu výše, takříkajíc si na něm udělal jméno,“ přiblížil J. Kopica.

Vztahy mezi Čechy a Němci v Žatci, které se postupně zlepšovaly po vzniku Československa, narušila hospodářská krize. Na to se ještě navázal vliv Hitlera, a tak časem místo spolupráce ve městě převážilo odcizení a nenávist. I dříve pozitivně smýšlející Němci se začali na konci třicátých let přiklánět k těm negativně smýšlejícím, podporujícím Hitlera.

Mnichovská dohoda

Mnichovská dohoda (označovaná také jako Mnichovská zrada či Mnichovský diktát) byla podepsána 29. září 1938 v Mnichově. Zástupci čtyř zemí – Neville Chamberlain (Velká Británie), Édouard Daladier (Francie), Adolf Hitler (Německo) a Benito Mussolini (Itálie) – se dohodli, že Československo musí do 10. října odstoupit pohraniční území následujícím zemím: Sudety Německu, východní část české části Těšínska Polsku a jižní část Slovenska a Podkarpatské Rusi Maďarsku. Zástupci Československa byli jednáním přítomni, nebyli ale přizváni k rokování. Mnichovská dohoda byla završením snah Adolfa Hitlera rozbít demokratické Československo, což bylo jedním z jeho cílů při postupném ovládnutí Evropy.

Zdroj: www.wikipedia.cz

Jak se blížila válka a podpis Mnichovské dohody, Čechů v Žatci stále ubývalo. Utíkali z pohraničí do vnitrozemí nejčastěji k příbuzným. Často pouze ve věcech, které měli právě na sobě a s batůžkem nebo jen s malým vozíkem. Zatímco v roce 1930 bylo z 18 100 obyvatel 3 156 Čechů, v roce 1939 už jich v Žatci žilo jen 250. „Zůstali jen jednotlivci. Důvodem setrvání byly nejrůznější osobní důvody. Tito lidé to pak v takových městech měli hodně těžké, bylo omezeno mnoho jejich osobních svobod,“ pokračoval Jiří Kopica.

V létě 1938 žateckou radnici po volbách ovládla SdP, získala přes devadesát procent hlasů. Původního kandidáta na starostu z jejich řad ale nepotvrdilo ve funkci ministerstvo vnitra, proto SdP zvolila jiného starostu. Stal se jím Schönfeld, který už dříve město vedl. Tehdy ale ještě jako člen jedné z pozitivně smýšlejících německých stran, v roce 1938 už jako příslušník SdP. „Vliv SdP byl v Žatci, stejně jako v dalších městech v pohraničí, stále větší a větší,“ připomíná historik ze žateckého muzea.

Dvanáctého září 1938 se dokonce sudetští Němci pokusili o puč v pohraničí, tedy i v Žatci. Byl armádou potlačen a špičky SdP utekly do Německa. „Po podepsání Mnichovské dohody se tito vrcholní představitelé SdP vrátili, byli dokonce oslavováni jako osvobození hrdinové,“ sdělil Deníku Jiří Kopica. Tito původně vyhnaní představitelé SdP se pak postupně ujali některých funkcí v řízení města. Do nejvyšších funkcí však přišli Němci přímo z Říše. „Vše se připravovalo na příchod Wehrmachtu. Ten v Žatci vítal 9. října 1938 starosta Schönfeld. A nejen on, náměstí bylo plné nadšených Němců,“ dodal Jiří Kopica.

Jak šel čas v roce 1938:

20. února 1938 Adolf Hitler prohlásil, že mezi zájmy Německa patří ochrana Němců v Rakousku a Československu. V březnu následovalo zabrání Rakouska.

28. března 1938
navštívil Konrád Henlein Adolfa Hitlera v Berlíně, přičemž Hitler deklaroval, že Sudetoněmecká strana (SdP) musí předkládat takové požadavky, které budou pro československou vládu nepřijatelné.

21. dubna
Hitler představil plán útoku proti Československu.

24. dubna 1938
předložil Henlein tzv. Karlovarské požadavky. Pro Československo byly nepřijatelné.

30. května
vydal Hitler podrobné válečné směrnice k útoku na Československo.

30. června 1938
bylo čs. vládou schváleno znění tzv. národnostního statutu, který byl velkým ústupkem sudetským Němcům, byl ale Němci odmítnut.

12. září 1938
na sjezdu NSDAP v Norimberku Adolf Hitler nevybíravě zaútočil proti Československu, což podnítilo sudetské Němce k vyvolání puče. Nepokoje byly za dva dny českou armádou i četnictvem potlačeny a vedoucí činitelé SdP uprchli.

15. září 1938
se sešel Hitler s britským ministerským předsedou Chamberlainem na Berghofu, kde Hitler žádal připojení českého pohraničí k Německu. Chamberlain neměl námitek, pouze vyžadoval poradu s Francií.

19. září
vyzvaly vlády Anglie a Francie naší vládu, aby odstoupila Sudety Německu. Vláda tento požadavek odmítla.

21. září
vyslanci Velké Británie a Francie předložili Československu ultimativní požadavky, na což vláda přistoupila. To vyvolalo značné demonstrace.

22. září se uskutečnila generální stávka, jejímž výsledkem byl pád Hodžovy vlády a nastolení úřednické vlády pod vedením generála Syrového.

23. září 1938 vyhlásila čs. vláda mobilizaci a o dva dny později odmítla Hitlerovy požadavky

28. září upozornil Chamberlain v dopise Hitlera, že „vše podstatné může dostat bez války a odkladu“

29. září 1938 byla podepsána Mnichovská dohoda 30. září 1938 přijala československá vláda Mnichovský diktát a Sudety byly připojeny k Německu.

Zdroj: www.wikipedia.cz

Autor: Hynek Dlouhý

Místo události:
30.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 20 000 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov stavební dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: místo výkonu práce: Průmyslová 2724 Louny + další pracoviště v oblasti působnosti společnosti (různé stavby), vyučení nebo praxi v oboru, výpis z rejstříku trestů, časovou a regionální flexibilitu,spolehlivost, -zázemí stabilní stavební společnosti, týden dovolené nad rámec zákona, příspěvek na obědy, příspěvek na penzijní připojištění, kontakt: 415653426,415653425, -7,00 - 16,00 hod, email: hrcka@ekostavbylouny.cz. Pracoviště: Ekostavby louny s.r.o.- provozovna louny, Průmyslová, č.p. 2724, 440 01 Louny 1. Informace: Milan Hrčka, +420 415 653 426,415 653 425.

Informační technologie - Informační technologie Grafik 23 000 Kč

Grafici a výtvarníci v multimédiích DTP GRAFIK (SAZEČ). Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 33000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce: Zeyerova č.p. 1456, 438 01 Žatec 1, nástup dohodou, Náplň práce:Sazba letáků a katalogů, POS a dalších tiskových materiálů.Předtisková příprava, Kontrola správnosti dat.Úprava grafických návrhů dle požadavků klienta.Komunikace s produkčním oddělením, výrobou, zákazníkem, Požadavky:Dobrá znalost programů Adobe Indesign, Illustrator, Photoshop, Pečlivost, přesnost, spolehlivost .SŠ vzdělání, Schopnost pracovat v týmu.Zaslání portfolia, Nabízíme:Fixní mzdu s variabilní složkou, Příspěvek na dojíždění.Nápoje na pracovišti zdarma, Školení.Možnost uplatnit své nápady a kreativitu, Přátelský kolektiv.Zázemí pro odpočinek - zahrada, sportovní vyžití, kontakt: pondělí, středa, čtvrtek od 7,30 do 15,30 na telč. 474532040, email: martin.kaderavek@sittardia.cz. Pracoviště: Sittardia s.r.o., pracoviště žatec, Zeyerova, č.p. 1456, 438 01 Žatec 1. Informace: Martin Kadeřávek, +420 474 532 040.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 22 600 Kč

Obsluha strojů a zařízení na výrobu skla strojník sklářských zařízení. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22600 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce: Tovární 627 Kryry, Obsluha výrobní linky na výrobu zrcadel a speciálních produktů, nastavování výrobních parametrů, balení hotových výrobků, orientace ve výrobní dokumentaci, ruční manipulace s plochým sklem, kontrola kvality, manipulace s VZV. Technické myšlení, schopnost týmové práce, ochota učit se nové věci, manuální zručnost, flexibilita, vysoké pracovní nasazení., Nabízíme práci ve stabilní a dynamické společnosti, odborné vzdělávání, možnost dalšího odborného růstu, , Zaměstnanecké výhody4): 13 a 14 mzda, motivující mzdové ohodnocení, 5 týdnů dovolené, volno na nemoc, příspěvek na penzijní a životní pojištění, nadstandardní zaměstnanecké výhody dle platné KS , kontakt:415235512,415235515, Lenka.Kopackova@eu.agc.com. Pracoviště: Agc flat glass czech a.s. člen agc group , závod kryry, Tovární, 439 81 Kryry. Informace: Lenka Kopačková, +420 415 235 512.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 14 540 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci administrativní pracovníce-účetní OÚ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14540 kč, mzda max. 27560 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce: Ročov 121, Středoškolské vzdělání z oblasti ekonomické s maturitou. Dobrá znalost práce na PC, samostatnost, znalost zákona č.563/1991 Sb., o účetnictví, č.128/2000 Sb., o obcích. Účetnictví obce, příspěvkových organizací MŠ, ZŠ, zpracování rozpočtu a rozpočtových úprav, zpracování mezd, vedení spisové služby, běžná administrativní páce. Výhodou řidičský průkaz sk. B. , Přihlášku zaslat na adresu: Městys Ročov, Ročov 121,439 67 do 13,30 hod.31.8.2018.Obálku označit nápisem NEOTVÍRAT, výběrové řízení - účetní. Zaslat: Strukturovaný životopis s podrobnějším popisem obsahu práce z posledních dvou let v oblasti účetnictví, TR ne starší tři měsíce. Kopii dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání. Další informace na www.obec-rocov.cz, kontakt: 415695110. Pracoviště: Městys ročov, 439 67 Ročov. Informace: Ivana Vlachová, +420 415 695 110.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Muž ukradl řidiči autobusu tašku s penězi a kartou. Policie ho našla

V žatecké Svatováclavské ulici došlo k výbuchu.
7

Za výbuchem byly drogy, muž chtěl z marihuany „uvařit“ hašiš

Na silnicích okresu Louny zemřel letos už pátý člověk. Tentokrát motorkář

Okres Louny - Další tragická událost na lounských silnicích se přihodila v pátek 10. srpna v podvečerních hodinách.

Nový Týdeník Lučan: Padne na Dočesné rekord? A co dělá herec Leoš Noha?

Okres Louny - Právě vyšlo nejnovější číslo Týdeníku Lučan. Podívejte se, co tentokrát nabízí.

AKTUALIZOVÁNO

OBRAZEM: V Chomutově se rozloučili s vojákem, kterého na misi zabil atentátník

Chomutov - Absolvent litvínovské střední školy Schola Humanitas, šestatřicetiletý Martin Marcin, prožil dětství v Jirkově. Chodil tam i na základní školu.

Exhejtman Šulc je dalším obviněným v kauze ROP Severozápad

Ústecký kraj - Bývalý hejtman Ústeckého kraje za ODS Jiří Šulc čelí obvinění v obří kauze Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT