Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Muzeum v Žatci bude mít nové depozitáře pro sbírky

Žatec - Do nového areálu v bývalých papírnách se přestěhuje i odborná a sbírková knihovna se studovnou pro veřejnost.

2.4.2014 10
SDÍLEJ:

Objekt bývalých papíren v ŽatciFoto: Jaroslav Holšťajn

Regionálnímu muzeu v Žatci se po mnohaletém úsilí podařilo vyřešit problém s nedostatkem odpovídajících prostor pro ukládání svých sbírek. Díky finanční dotaci, kterou nedávno získalo Město Žatec z Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad, budou v květnu zahájeny práce na vybudování nových depozitářů. Ty vzniknou v části nevyužitého a chátrajícího areálu bývalých papíren v ulici Volyňských Čechů.

Muzejní sbírky jsou v Žatci systematicky shromažďovány od 90. let 19. století. V současné době jsou uloženy ve třech různých budovách na ploše 550 metrů čtverečných. Prostorová kapacita v nových depozitářích se téměř zdvojnásobí, takže vznikne dostatečná rezerva pro ukládání nových přírůstků. V projektu se počítá i s vybudováním boxů s řízeným klimatem (vlhkost, teplota) pro nejchoulostivější sbírkové předměty.

Přestěhuje se i studovna pro veřejnost

Do nového areálu se přestěhuje i odborná a sbírková knihovna se studovnou pro veřejnost. Depozitáře budou vybaveny moderní zabezpečovací technikou, nákladním výtahem a stabilním hasicím systémem. Splní tak evropské standardy pro trvalé uchování předmětů muzejní povahy.

V části objektu se počítá s vybudováním přijímacího (tzv. karanténního) depozitáře, konzervátorského pracoviště a multifunkčním sálem pro muzejní prezentace a workshopy. Veřejnost se může těšit i na novou expozici o historii žateckého průmyslu.

Rozpočtované náklady se pohybují okolo 50 milionů, přičemž 85 procent by měla pokrýt dotace z ROP. Termín dokončení je naplánován na květen 2015. V uplynulých několika letech se podařilo vybudovat nové depozitáře například Regionálnímu muzeu v Teplicích (90 milionů), Vlastivědnému muzeu v Olomouci (120 milionů) či Muzeu Vysočiny v Třebíči (42 milionů).

Petr Holodňák
(autor je radní města a archeolog žateckého muzea)

Autor: Redakce

2.4.2014 VSTUP DO DISKUSE 10
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Vlakovou zastávku u Radonic zruší. Místo toho budou světla u cesty

Národní házená - ilustrační foto

Šroubárna má dvě důležité výhry, vzdálila se bojům o udržení v první lize

Diplomacie i cit pro řešení problémů. Ženy míří do vysoké politiky

Ústecký kraj - Ženy na kandidátních listinách do Poslanecké sněmovny tvoří v Ústeckém kraji celkem 29 %, průměr České republiky je 28 %. 

Dálnice v okrese Louny zůstanou pro osobní auta bez poplatků

Okres Louny – Nové úseky zatím neovlivní povinnost mít dálniční známku. V budoucnu ale ano.

ANKETA: Zrušili byste zákaz kouření v restauracích?

Ústecký kraj - Patnáct zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím osmi stran v Ústeckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Od revoluce se do Sněmovny vydalo jen sedm lidí z okresu Louny

Okres Louny - Za sedmadvacet svobodných let měl okres Louny jen sedm poslanců, dva navíc v regionu nebydleli a jen dojížděli. Letos jsou šance na poslance velké, řada lidí je na vrcholu kandidátek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení