Podle vedení města jsou nutné razantní kroky, finanční situace je údajně dále velmi špatná. O neuspokojivé situaci měli zastupitelé v Žatci jednat už na svém zasedání ve čtvrtek 22. října, nakonec ale v tento den nic nerozhodli. „Nechtěli jsme rozhodnout unáhleně. Vzali jsme si ještě čas na projednání několika možných variant řešení situace v nemocnici,“ zdůvodnil žatecký starosta Erich Knoblauch proč z očekávané debaty nakonec sešlo.

Město už letos do nemocnice poslalo patnáct milionů korun, přesto nemocnice skončí ve ztrátě. Kumulovaná ztráta už se vyšplhala do výše desítek milionů korun. „Změny musí být razantní, město už nemá peníze na to, aby mohlo každý rok miliony korun posílat na provoz nemocnice, současná situace je do budoucna neudržitelná,“ pokračoval žatecký starosta.

Očekává se, že změny budou razantní. „Opravdu je nutné s neutěšenou finanční situací něco udělat co nejdříve. Chceme to vyřešit v řádu dní,“ prozradil. Konkrétní plány nikdo ze zainteresovaných prozradit nechce. Mluví se i o výměně nynějšího ředitele Zdeňka Bergla.

Zdeněk Bergl by ovšem měl nadále v nemocnici zůstat jako primář ARO. Do funkce ředitele má přijít jiný manažer. „Je to jedna z možných variant,“ připustil pro Deník Knoblauch.

Nový ředitel by pak měl za úkol hlavně vylepšit hospodaření nemocnice a přimět zdravotní pojišťovny k vyšším úhradám.

Mezi dalšími uvažovanými opatřeními je i změna obchodního modelu nemocnice. „Ještě o tom diskutujeme, nechci předbíhat, ale opakuji, že rozhodnutí musíme udělat co nejdříve,“ dodal starosta s tím, že nevylučuje do konce roku ještě další finanční injekci pro zdravotnické zařízení. Nemocnice v Žatci je obecně prospěšnou společností, vlastní ji město.