Změna ve vedení i fungování žatecké nemocnice se čekala už na konci října, nakonec ale zastupitelé rozhodnutí odložili.

Teď se konečně zdá, že došlo k dohodě a obměna v zařízení, které se potýká s velkými finančními problémy, je na spadnutí.

Do vedení nemocnice se hledá člověk, který by dokázal zajistit více peněz a vyvedl ji tak z dlouholetých finančních problémů.

„Se současným stavem nemůže ani správní rada, a pochopitelně ani zastupitelé, být spokojeni a musíme se pokusit jej změnit. Ke změnám patří i hledání managementu, který by dokázal lépe vyjednávat s pojišťovnami,“ potvrdil informace Deníku o připravované výměně na postu ředitele žatecké nemocnice Petr Šmíd, předseda správní rady zdravotnického zařízení.

Správní rada nemocnice údajně vyjednává se zkušeným manažerem, který má dokázat přesvědčit pojišťovny k vyšším platbám.

Jméno je zatím tajné

S chodem nemocnic už má mít bohaté zkušenosti. Konkrétní jméno, které by mělo nahradit dva roky působícího Zdeňka Bergla, ale zatím nechtěl nikdo prozradit. „Máme v současné době konkrétního kandidáta na post ředitele, jednání ale ještě probíhají,“ řekl Šmíd.

Jeho informaci potvrdil i starosta města a zároveň člen správní rady nemocnice Erich Knoblauch.

„V těchto dnech probíhají jednání se správní radou, ale také mezi kandidátem a současným ředitelem nemocnice,“ uvedl na náš dotaz. Jasno má být nejpozději příští týden.

Chtějí předejít nepříjemnostem

Zastupitelé a správní rada tak chtějí předejít možným problémům, které byly i na jaře letošního roku. Tehdy se také po roztržkách se správní radou očekával odchod Zdeňka Bergla, za toho se ale postavili lékaři a další zaměstnanci nemocnice a nakonec byla vyměněna právě správní rada. Ředitel zůstal, zastupitelé se obávali exodu lékařů a ochromení nemocnice. Proto teď příchod nového muže pravděpodobně předjednávají. Současný ředitel Zdeněk Bergl by v nemocnici měl zůstat. „Doufáme, že v nemocnici zůstane. Měl by být i nadále primářem ARO a náměstkem ředitele,“ řekl Šmíd.

Problém v žatecké nemocnici už není v počtu lékařů, jako v minulosti, ale v penězích. „Za stejný počet výkonů dostáváme méně peněz, než srovnatelné nemocnice,“ vysvětloval Šmíd.

Pojišťovny platí na zálohách méně, protože některá oddělení byla v minulosti uzavřena nebo omezena. Meziročně přitom povolují jen malý nárůst plateb za výkony. Nemocnice se tak dostává stále do ztráty, ta kumulovaná, od doby, kdy ji převzalo město, už dosahuje desítek milionů. „My výkony odvedeme, ale dostaneme za ně málo zaplaceno. Nový ředitel by měl vyjednat výrazné navýšení plateb, a tím stabilizovat finance,“ pokračoval Šmíd.

Další finanční ztráta

Také letos skončí pravděpodobně hospodaření žatecké nemocnice ztrátou, a to i přesto, že na jaře tam zastupitelé poslali patnáct milionů jako dotaci a pomoc. „Vypadá to, že ztráta bude kolem osmi milionů korun. Nemocnice bude tedy nucena pravděpodobně opět požádat o pomoc město,“ naznačil Petr Šmíd. Kdyby tedy zastupitelé peníze na jaře neposlali, ztráta by se vyšplhala nad 20 milionů.

Radnice je ochotna peníze znovu poslat, ale podmiňuje to právě změnami. Ve vedení i fungování nemocnice. Hovoří se i o možné změně z obecně prospěšné společnosti na jinou formu.

„Nemůžeme si dovolit tam neustále posílat další a další peníze. Pošleme je, jen když budou viditelné změny, které by měly zajistit stabilizaci nemocnice do budoucna,“ řekl Knoblauch.