Město Žatec zřejmě zlevní parcely, jež nabízí ke stavbě rodinných domů v lokalitě Kamenný Vršek u stadionu Flora. Jednat se o tom má na jaře. Zatím není jasné, o kolik to případně bude.

Město Žatec v první etapě prodávalo na Kamenném vršku 25 parcel za 450 korun za metr čtverečný. Během několika měsíců se prodaly všechny. V druhé etapě cenu třinácti nabízených parcel zvýšilo na 1250 korun za metr. Parcela se tak zdražila zhruba o milion korun.

Od loňského léta byla prodána jen jedna. K nezájmu o parcely přispěla kromě podstatně dražší ceny i současná ekonomická krize doprovázená stagnací na trhu s nemovitostmi.

Město plánovalo zasíťovat ještě další parcely ve třetí etapě, k tomu ale kvůli nezájmu o ně zatím nedojde. „Úvahy o tom, že by se parcely na Kamenném Vršku zlevnily, existují. Myslím, že k tomu zřejmě dojde. Ale nebude to na částku, za kterou se parcely nabízely v první etapě, ani o polovinu. Město do zasíťování dalo určité peníze, takže nemůže parcely zlevnit zase tak výrazně,“ vysvětlil místostarosta Žatce Aleš Kassal s tím, že by se tím zřejmě mělo zabývat zastupitelstvo v březnu či dubnu.

Poslední jednání jeho členů o cenách parcel na Kamenném vršku skončilo loni v listopadu dohadováním, ale bez závěru. Část zastupitelů se přiklání k názoru, že parcely jsou nyní drahé a že zájemci v první etapě byli zvýhodněni.

„Chtěl bych vědět, proč vedení města zvedlo cenu za pozemky. Je to opatření, které je zaměřeno ne pro lidi, ale spíš proti nim. Navíc neměří všem stejným metrem, ale zvýhodňuje majitele, kteří nakoupili parcely v první etapě, zatímco dalším zájemcům komplikuje situaci,“ uvedl tehdy zastupitel Vladimír Richter.

„Náklady na zasíťování pozemků ale vycházejí na 1800 korun za metr, nemůžeme je tedy přece prodávat za 450 korun. Jsme tu proto, abychom hájili ekonomické zájmy města. Město nemůže prodělávat. Kdo z vás by koupil pozemek za tisíc korun a prodal ho pak za stovku?“ oponoval kolegovi na stejné listopadové schůzi Pavel Aschenbrenner, radní města.

Město bez úspěchu už delší čas nabízí také další nemovitosti. Ať už se jedná o pozemky pro bytovou výstavbu na Jihu, pro halové garáže v ulici Stavbařů, nebo objekty bývalého Posádkového domu armády, ubytovny pro neplatiče nájemného v Čeradické ulici či objekt v Trnovanech, který město koupilo, aby tam takovou ubytovnu zřídilo. Jedním z důvodů, proč město dosud tyto nemovitosti neprodalo, může být i relativně vysoká cena.„Sice existují obecně tlaky na zlevňování na trhu s nemovitostmi, ale nikdo neví, jaká bude situace na trhu za několik let. V současné době nejsem pro nějaké ukvapené zlevnění. V případě pozemků pro byty město nic netlačí k tomu, aby je rychle prodalo,“ řekl Aleš Kassal.