Osmnáctého července 1949 byl popraven kapitán Karel Sabela, společně s ním ztratila život ještě čtveřice členů odbojové skupiny Žatec – Praha, která chtěla v tancích svrhnout komunistický režim. Na jejich smrt se včera vzpomínalo v Žatci.
Nejdříve v atriu radnice, poté i u domu v Nákladní ulici, kde kapitán Karel Sabela žil, se sešlo několik desítek vzpomínajících. Letos dorazili i dva synové Sabely s rodinami, včetně kapitánovy pravnučky a pravnuka. „Přijel jsem z Moravy, je to dálka, nejezdím proto tak často jako bratr. Bydlím přesně tam, kde žil táta. Letos jsme dorazili ve větším počtu, včetně pravnoučat,“ řekl před žateckou radnicí Harry Sabela, jeden ze synů kapitána, jenž v roce 1949 sloužil v Žatci.
Chtěli svrhnout komunistický režim
Letos to je již 60 let, kdy bylo v Praze popraveno několik důstojníků, působících u tankové roty v Žatci, a jeden obchodník. Jejich cílem bylo svrhnout totalitní komunistický režim. Nepovedlo se, snaha o puč byla tehdy vyzrazena a účastníci nemilosrdně ztrestáni. Organizátoři povstání byli popraveni, ostatní členové skupiny vězněni.
Na vzpomínkové akty už nejezdí pamětníci těchto událostí. Žije jich jen několik. „Je to těžké, už je jim všem kolem devadesáti let,“ přidal Jan Sabela, který se stejně jako jeho bratr narodil v Anglii. Když se s otcem do vlasti po druhé světové válce vraceli, měli určitě jiné představy.
Roku 1949, 18. července, byli v Praze popraveni kapitán Karel Sabela, Josef Gonic, Vilém Sok – Sieger, Miroslav Jebavý a obchodník Bohuslav Hubálek. Jejich prohřeškem byla snaha o svržení komunistů. Zničení režimu chtěli dosáhnout pomocí tankové roty, které Sabela velel, připojit se měly i další posádky. K útoku na pražský generální štáb mělo dojít při návratu z cvičení žatecké roty, úmysl byl prozrazen. Termín puče byl několikrát odložen, těsně před dnem D byli všichni účastníci zatčeni, velitelé pak popraveni.
Většina vojenských historiků se shoduje, že skupinu prozradil jeden z organizátorů akce, Miroslav Jebavý, který měl být dvojitým agentem.