V Žatci se v druhé polovině dubna rozpadla „široká" koalice. Z rady města odstoupili tři její levicoví členové, politické dohody vydržely přesně tři měsíce. Kdo povede město dál, to zatím není jasné - ani nyní po dvou týdnech. Přitom už zítra, ve středu 6. května, se sejdou v Žatci zastupitelé, kteří by měli buď zvolit úplně novou radu města, nebo doplnit zbylé tři členy.

Dohoda mezi politiky přitom žádná není, zásadní jednání do pondělí 4. května neproběhla. Tak by se daly shrnout odpovědi politických subjektů v zastupitelstvu, jejichž zástupce včera oslovil náš Deník. Mimo jiné z nich vyplývá, že mezi politiky v Žatci vázne i byť jen základní komunikace.

V Žatci je 21 zastupitelů. Pro vytvoření „vlády" je třeba 11 hlasů. A tu nemá ani jeden z bloků, které se ve městě dlouhodobě profilují. Ten silnější, složený převážně z nezávislých, má jistých 10 hlasů. Druhý blok, levicový, složený ze zastupitelů zvolených za KSČM a ČSSD, má dohromady 9 mandátů. A s nimi spolupracovali dva zastupitelé, kteří byli loni v říjnu do žateckého zastupitelstva zvoleni za Svobodné. Ale ani tento blok nemá už kvůli postoji komunisty Milana Pipala dohromady 11 hlasů.

Rychlé shrnutí: loni se v Žatci vytvořila koalice KSČM, ČSSD a Svobodní s převahou jednoho hlasu. Starostou byl Aleš Jelínek, místostarostou Miroslav Šramota. Jejich vláda trvala dva měsíce, položil ji hlas komunisty Milana Pipala. Pak došlo k dohodě napříč subjekty v zastupitelstvu. Starostkou se stala Zdeňka Hamousová s místostarosty Jaroslavem Špičkou a Karlem Krčmárikem. Dohoda vydržela ale jen o měsíc déle. Levicoví radní Miroslav Šramota, Jana Nováková (oba zvoleni za ČSSD) a Karel Krčmárik (KSČM) rezignovali. V radě zůstali starostka Zdeňka Hamousová, místostarosta Jaroslav Špička (oba Volba pro město), Jaroslav Hladký (SNK Evropští demokraté) a Jiří Karas (Unie pro sport a zdraví).

Nic nevíme, nikdo nám nevolá, uvádějí všichni politici

Kdo usedne v radě a povede město, to zatím není jasné. „S námi zatím nikdo nejednal, ani nás nikdo nekontaktoval, my žádnou dohodu nemáme. Možná ale už jsou s někým dohodnutí bývalí radní, kteří rezignovali. Jejich krok byl předem připravený, účelový, přišel ještě předtím, než jsme mohli začít o něčem jednat. S námi ani jednat nechtějí, kdyby chtěli, zůstali by tady a mohli jsme vše probrat a jednat," sdělila Zdeňka Hamousová, starostka Žatce. „Nedokáži tedy odhadovat, jak bude probíhat zastupitelstvo, my se zachováme podle aktuální situace," dodala.

„Žádná dohoda není, ani jsme se k žádnému jednání nesešli, nikdo nás neoslovil," sdělil Miroslav Šramota, zastupitel zvolený za ČSSD. „Pro nás je stále přijatelný model čtyři místa v radě pro pravici, tři pro levici. S tím, že se stanoví přesná pravidla, jak by se měly řešit personální otázky při obsazování výborů zastupitelstva a orgánů nemocnice, Žatecké teplárenské a městských lesů," dodal. „Starostku Hamousovou ve funkci podporujeme, o postu místostarosty chceme vést debatu," sdělil M. Šramota.

To, že jednání napříč politickým spektrem neproběhla a dohoda není, potvrdil i Karel Krčmárik z KSČM. „Dohoda žádná není, ani s námi nikdo zatím nejednal. Předpokládali jsme, že paní starostka bude iniciovat nějaká jednání, ale to se nestalo. Nikdo nás nekontaktoval," řekl Deníku. Rovněž zastupitelé z řad Unie pro sport a zdraví se žádných jednání „s druhou stranou" nezúčastnili, sdělil Deníku Břetislav Frýba.

Žádných jednání jsem se nezúčastnil, říká bývalý starosta

Budou pomyslným jazýčkem na misce vah dva zastupitelé zvolení za Svobodné? „Já jsem se žádných jednání neúčastnil a ani nechci. S kolegou Petříčkem situaci vzájemně konzultujeme a shodujeme se v tom, že dohoda by měla vzniknout mezi zbylými 19 zastupiteli," řekl Deníku Aleš Jelínek, bývalý starosta, dnes řadový zastupitel Žatce.

Rovněž Milan Pipal, který „dodal" jedenáctý hlas pro odvolání bývalé „levicové" vlády v čele se starostou Alešem Jelínkem, o nějaké dohodě před zítřejším zastupitelstvem prý neví. „Jestli jsou nějaká jednání, já nejsem jejich účastníkem a ani nechci být. Žádným jedenáctým hlasem nejsem, vyčkám na jednání zastupitelů. Stále mi jde o širší spolupráci napříč zastupitelstvem," řekl na dotaz Deníku Milan Pipal.

Politická situace v Žatci je v poslední době nepřehledná a dost zmatená. Je hodně ovlivněná osobními spory.

Zítra budou o věci rozhodovat zastupitelé

Schůze zastupitelů v Žatci proběhne zítra od 18 hodin v zasedací síni žatecké radnice. Je veřejně přístupná. Pokud nedojde k volbě alespoň jednoho člena rady, tak aby jich měla pět, podle zákona o obcích nynější rada skončí a její pravomoci převezme zastupitelstvo. Část jich může delegovat na starostku. „Nynější čtyřčlenná rada po schůzi zastupitelů už nemůže pokračovat, minimální počet členů rady města musí být pět," potvrdil Petr Vajda, tajemník žatecké radnice.

Tento stav by trval do té doby, dokud by zastupitelé nezvolili novou radu města.