Město Žatec bude mít novou radu ještě do Vánoc, nejpozději na začátku příštího roku. V žádném případě nebude současný stav ve městě, kdy není funkční rada a její pravomoci převzalo zastupitelstvo, panovat do konce volebního období. Dohoda vzniká napříč politickým spektrem v zastupitelstvu, silové řešení s převahou jednoho hlasu není pravděpodobné. Vyplynulo to ze slov starostky Žatce Zdeňka Hamousová.

„Myslím, že se nám radu podaří zvolit v prosinci, nejpozději počátkem roku. Ale není to teď nějakou prioritou v zastupitelstvu, řešíme věci, které se týkají chodu města, například jeho rozpočet a investice na příští rok," řekla.

Tři "zleva", tři "zprava"

Podle ní je v současné době dohodnutá varianta, že bude rada šestičlenná. Pokud by došlo ve věci k nerozhodnému poměru hlasů 3:3, rozhodli by svým hlasováním zastupitelé. Tři místa v nové radě města má získat tzv. pravice, tři levice. To znamená, že někdo ze současné rady skončí a tři radní za druhý „levicový" blok se pak doplní novou volbou. „Je dohodnutý poměr 3:3, konkrétní jména dohodnutá zatím nejsou," dodala starostka.

V Žatci je nyní zavedena sedmičlenná rada, ale po odstoupení tří „levicových" členů na jaře letošního roku není usnášeníschopná a není tedy funkční. Jejími členy jsou starostka Zdeňka Hamousová, místostarosta Jaroslav Špička, Jaroslav Hladký a Jiří Karas. Někdo z nich musí tedy podle současných dohod skončit. „Opravdu to není dohodnuté, není ani vyloučené, že skončím já nebo místostarosta. Záležet bude na celkové dohodě o jménech," vyplynulo ze slov Zdeňky Hamousové.

Po volbách vznikly dva bloky

Není také jasné, kdo usedne v radě za „levicový" blok. „Padl návrh, co už tu bylo. To je pro nás těžko přijatelné," sdělila Zdeňka Hamousová. V poslední „funkční" radě byli za levici zvoleni jako členové Karel Krčmárik, Miroslav Šramota a Jana Nováková.

Po komunálních volbách loni na podzim a dalším vývoji situace vykrystalizovaly v Žatci ve 21členném zastupitelstvu dva bloky. Do „pravicového" bloku patří dohromady deset zastupitelů zvolených za hnutí Volba pro město (5 zastupitelů), SNK Evropští demokraté (2) a Unie pro sport a zdraví (3). Druhý blok obsahuje zastupitele zvolené za KSČM (5), ČSSD (4) a Svobodné (2). Má teoreticky o jednoho člena víc, komunista Milan Pipal ale trvá na širší dohodě ohledně nové rady města.

Názory z druhé strany politického spektra:Karel Krčmárik (KSČM): 
„Formát tři a tři byl i náš návrh. Jsme připraveni jej podpořit. Zatím ale není dohoda na jménech." 

Miroslav Šramota (zvolen za ČSSD):
„Tři na tři jsme také navrhovali, souhlasíme s tím. Každý ale ať si svobodně nominuje své zástupce, to se ale druhé straně nelíbí. Chtějí mluvit do jmen, což nám nepřipadá správné. Konkrétní dohoda tedy ještě není."