Majitelé jízdních kol v Žatci, kterým bicykl ukradne zloděj, budou mít větší šanci, že se jim kolo vrátí. Město a jeho městská policie se totiž chtějí zapojit do centrálního registru jízdních kol.

Evidenci kol na celém území ČR spravuje společnost Cerek. Kola se registrují pomocí jedinečného výrobního čísla, je možné také připojit jeho fotografie. Majitel jízdního kola, který bude mít zájem o registraci, zaplatí za tuto službu symbolických 50 korun na pět let. Společnost, která službu nabízí, spolupracuje s Policií ČR a s městskými policiemi po celé České republice. Tím se výrazně zvyšuje šance na nalezení odcizeného jízdního kola.

Registraci vyřídí strážníci i internet

Městská policie v Žatci za to, že se stanem partnerem projektu a bude mít přístup do evidence, zaplatí 1500 korun ročně. Zájemci o registraci svého kola si tuto věc budou moci vyřídit na služebně strážníků, nebo i z jakéhokoliv místa pomocí internetu. „Vnímáme to jako službu lidem, jak zlepšit ochranu jejich majetku," sdělil Miroslav Solar, ředitel Městské policie v Žatci. Systém by měl podle něj začít fungovat v nejbližších dnech.

Každý zaregistrovaný majitel si pak může na služebně vyzvednout samolepku s QR kódem a tu si na kolo nainstalovat. „Samolepka bude znamenat, že je kolo v systému registrováno, a může potenciálního zloděje odradit od úmyslu ukrást kolo už předem," dodal ředitel městské policie.

Počet krádeží kol stoupá

Počet krádeží bicyklů v ČR každý rok stoupá, protože mezi lidmi stoupá obliba rekreační cyklistiky a také stále roste cena nově pořizovaných jízdních kol. Zloději je pak snadno zpeněží v bazarech nebo na jiných místech. Například v roce 2013 bylo v celé ČR ukradeno více než 9600 jízdních kol a celková škoda přesáhla 168 milionů korun. Bylo to o 41 milionů korun více než v roce předtím.

Nedávno policisté obvinili 35letého muže ze Žatce, který během února ukradl ve městě tři jízdní kola. Vzal je z pozemku rodinného domu v ulici V Mlynářích a dvě z kóje pro jízdní kola zaměstnanců firmy v Raisově ulici. Policisté varují, že s nástupem teplých měsíců bude krádeží kol tradičně přibývat.