Od jara až do konce letošního roku bude uzavřena část Masarykovy ulice v Žatci. A to kvůli rekonstrukci renesanční sladovny naproti objektu bývalého Posádkového domu armády.

Ulice bude v těchto místech neprůjezdná, část parkovacích míst tam ale zůstane zachována s tím, že bude zrušena jednosměrnost této části Masarykovy ulice. „Ulice musí být uzavřena, aby se ke sladovně bez problémů dostala stavební technika,“ vysvětlil Aleš Kassal, místostarosta města.

Zatím není úplně jasné, zda bude ulice průchozí pro pěší. „Počítá se totiž s tím, že alespoň na začátku prací by měl protější bývalý Posádkový dům armády sloužit jako zázemí pro archeology a restaurátory. Oba objekty by měly být spojeny oploceným průchodem, čímž by alespoň na začátku prací byla ulice úplně uzavřena,“ vysvětlil starosta Erich Knoblauch.

Objekt sladovny je historicky cenný, podle odborníků se jedná o poslední autentický renesanční dům v Žatci bez pozdějších rušivých stavebních zásahů. „Objekt je posledním renesančním autentickým domem v Žatci. Ve všech domech v historickém jádru města z dob renesance byly po druhé světové válce provedeny stavební zásahy, které jim po historické stránce neprospěly,“ vysvětlila Lucie Radová z Národního památkového ústavu v Ústí nad Labem.

Rekonstrukce sladovny je zařazena do projektu Chrámu chmele a piva, který se v Žatci od loňska realizuje. Práce na sladovně vyjdou na zhruba čtyřicet milionů korun. „V objektu vzniknou výstavní prostory a zázemí pro ně včetně kuchyňky a sociálek. V budově budou také klubovny a přednáškový sál s kapacitou pro zhruba padesát lidí. Prostory budou bezbariérové, počítá se s instalací výtahu,“ vypočítal projektant Petr Bažant. V plánu je také zřízení pasáže z Masarykovy do Nákladní ulice.

Objekt sladovny chátrá od poloviny 20. století, v šedesátých letech se zřítila jeho střecha. Uvažovalo se o úplné demolici. K té naštěstí pro historii města nedošlo. Město je vlastníkem sladovny od roku 1991, tehdy byla provizorně zastřešena plechovou střechou a staticky zajištěna. V letech 1992 až 2007 se ji snažilo bezúspěšně prodat.