Vyrovnaný rozpočet ve výši přibližně 284 milionů na straně příjmů a výdajů by mělo mít v příštím roce město Žatec. Příští týden jej budou schvalovat zastupitelé.

Jeho součástí je i investiční fond v celkové výši 36 milionů korun. Oproti jiným letům se ale konkrétní akce, které by se měly v Žatci realizovat v příštím roce, budou schvalovat až v jeho průběhu. „Počkáme na výsledek hospodaření města za rok 2012 a teprve při jeho přerozdělení bychom schválili seznam konkrétních investic, které by se v roce 2013 realizovaly. Mělo by k tomu dojít na jednání zastupitelstva v březnu," sdělil Jan Novotný, místostarosta Žatce.

Město má na příští rok vypracovaný seznam investic za 91 milionů korun. Je na něm například zateplení a výměna oken v domě s pečovatelskou službou v Písečné ulici a také budov dětského oddělení a léčebny dlouhodobě nemocných v nemocnici. Dále pak část cyklostezky a in-line dráhy u Ohře, zasíťování dalších parcel na Kamenném vršku nebo vodovod ve Stroupečské ulici.

Zateplení by spolklo všechny finance

I přes předpokládané navýšení zmíněných 36 milionů korun v investičním fondu po přerozdělení letošního hospodářského výsledku města na všechny plány peníze nebudou. Například pokud by se vedení města rozhodlo pro zateplení zmíněných objektů, spolklo by to celý investiční fond na příští rok. A to i přes to, že na obě akce město získalo dotaci. Musí je totiž nejprve předfinancovat a až potom peníze dostane zpětně. „Ke kterým investicím nakonec přistoupíme, to bude na rozhodnutí zastupitelstva," vysvětlil místostarosta.

Zastupitelstvo bude příští týden také schvalovat rozpočtové výhledy na roky 2014 a 2015. V těchto letech by mělo hospodařit s 264, respektive 269 miliony korun. Na investice by mělo jít v každém roce přes 40 milionů korun.