Oslava silvestrovského večera a příchodu nového roku s programem pro veřejnost na náměstí a půlnočním ohňostrojem proběhne v centru Žatce i letos. Město tuto tradici dodržuje už od roku 1999 – tehdy ohňostroj proběhl poprvé a vítal se krásně kulatý letopočet 2000.

V pondělí to přitom nebude jediný silvestrovský ohňostroj v Žatci. Menší přehlídka rachejtlí a světelných efektů bude odpálena už ve 23 hodin na nádvoří Chrámu chmele a piva v Žatci, kde je součástí tamního silvestrovského programu v restauraci U Orloje.

Hlavní ohňostroj na náměstí je pak stanoven na čas 0.00, přesně k prvním vteřinám a minutám nového roku.

Oproti minulým letům pořadatelé letos o hodinu zkrátili předchozí zábavný program pro veřejnost. „Začínáme tentokrát o hodinu později, až ve 23 hodin diskotékou k rozehřátí. O půlnoci si s lidmi přiťukne sektem starostka Žatce Zdeňka Hamousová. Pak rozzáří oblohu velký ohňostroj. Krátce po něm bude setkání ukončeno," uvedl jeden z pořadatelů, Karel Fiala z Městského divadla Žatec.

Ohňostroj zaplatí sponzor

Ohňostroj nebude hrazen z peněz města, ale může proběhnout díky sponzorskému daru podnikatele Jaroslava Hladkého, dodal Karel Fiala.

Část měst v Ústeckém kraji od pořádání ohňostrojů po letech 2000 a 2001, kdy se vítalo nové tisíciletí, postupně ustoupila kvůli úsporám finančních nákladů. Žádné oslavy nového roku pod záštitou měst se nekonají například v Teplicích, Děčíně, Lounech.

Naopak v Mostě, Litvínově či Lovosicích odpálí světelnou zábavu na Silvestra už vpodvečer, tak aby je mohly vidět i rodiny s menšími dětmi. Některá města tímto způsobem slavila i začátek adventu – například Chomutov, Litoměřice či také Nový Hrad v Jimlíně u Loun.

„Také v Žatci budeme do budoucna uvažovat o možném přesunu aspoň jednoho ohňostroje na podvečer kvůli rodinám s dětmi. Letos ale proběhne ještě o půlnoci," řekl místostarosta Žatce Jan Novotný.

Podle ČTK cena za ohňostroj činí v průměru několik desítek tisíc korun, záleží na jeho délce a velikosti, kterou si každé město objedná. „Obecně platí, že minuta veřejného ohňostroje v českých podmínkách stojí přibližně deset tisíc korun," uvedl pro Deník už v roce 2010 Martin Veselý, ředitel Městského divadla Žatec.

Zřejmě největší český ohňostroj, konaný v Praze, tehdy stál jeden a půl milionu.