Svojetín, obec na pomezí Žatecka a Rakovnicka hned vedle Velké Černoci,  má své „hrdiny" v podobě zdejších kynologů. Svojetín se nachází na půl cesty mezi Žatcem a Rakovníkem. Má přibližně 300 obyvatel. Ti otevřeli svá srdce a přijali mezi sebe pejskaře. Díky těmto pejskařům začíná být mezi kynology o obci Svojetín slyšet.

Již tomu bude rok, co se partě pěti lidí splnil dávný sen v podobě získání prostoru (bývalé fotbalové hřiště v obci Svojetín) na vybudování kynologického cvičiště. Ačkoli zpočátku vypadal tento sen obtížně, pustili se do něj s plným nasazením. Postupně se k nim přidávali další nadšenci a dnes, po roce, můžeme uvést, že areál je plně vybaven pro potřeby kynologického sportu. Každou neděli se tam scházejí tři desítky pejskařů ze Žatce, Rakovníka a okolních vesnic včetně Svojetína, aby tam chovatelé strávili příjemný den a naučili sebe a svého psa novým věcem.

Výcvikové kurzy vedou zkušení výcvikáři, kteří se se svými psy věnují nejen sportovnímu výcviku, ale také služební kynologii. Důkazem toho je letošní účast na Mezinárodním mistrovství služebních psů, které se zúčastnily tři členky. Iveta Panýrková s fenou německého ovčáka Rosi skončila na 25. místě. Kristýna Kopřivová se psem německého ovčáka Orim v konkurenci 30 závodníků zvítězila! Další svojetínská členka Kamila Gerstbergerová skončila s fenou bílého švýcarského ovčáka Izzy na 22. místě.

Svojetínskou partu letos čeká ještě spoustu závodů, ale také setkání, která pořádají na svém domovském cvičišti ve Svojetíně. Za zmínku určitě stojí jedna z nejdůležitějších akcí, kterou je druhý ročník Svojetínského voříška, který proběhne 18. září. Máte-li zájem vycvičit svého pejska dříve, než on vycvičí vás, určitě neváhejte a přijďte! Každou neděli v 9 hodin máte šanci ve Svojetíně.  

 Alexandra Mráčková, Iveta Panýrková