Návštěvníci fotbalových utkání v Žatci se po čtyřech letech konečně dočkají nové tribuny. Ta stará byla zbourána v roce 2014 a od té doby se diváci na stadionu neměli kam schovat před deštěm nebo silným větrem. Na místě zbyly jen holé lavice bez střechy. Při špatném počasí kvůli tomu také výrazně klesala návštěvnost na zápasech.

Město, které je vlastníkem fotbalového areálu, nechalo zbourat původní tribunu kvůli havarijnímu stavu. Vybudování nové však dlouho nebylo vyřešené, protože se obtížně hledaly potřebné peníze. Fotbalový klub Slavoj Žatec logicky požadoval stavbu nové tribuny co nejdříve a kvůli odkládání problému se lidé z vedení města i klubu několikrát dostali do sporů, které prezentovali i veřejně. Až nyní došlo k obratu věcí, podařilo se nalézt peníze a na podzim by měly začít přípravné práce, vedoucí k nové tribuně.

"Příprava bude zahájena hned po prázdninách. Během podzimu proběhne demolice zbytků původní tribuny. Na jaře začne stavba tribuny nové a ještě během jara 2018 bude tribuna dokončena," upřesnil na dotaz Deníku Jaroslav Špička, místostarosta Žatce.

Náklady mají činit zhruba šest milionů korun. Použit bude projekt, který předložil samotný fotbalový klub. Město předtím mělo k dispozici ještě jeden návrh, ale ten počítal s vyššími náklady kolem dvanácti milionů korun. I proto jednání vázla a fotbalisté ve spolupráci s dalším projektantem nakonec nabídli městu svůj levnější návrh řešení situace.

"Návrh bude předložen ke schválení radě města a zastupitelstvu a zařazen do rozpočtu investičních akcí na příští rok," uvedl místostarosta.

Ke stavbě bude vybudován nový příjezd

Zajímavostí je, že ke staveništi bude vybudován nový provizorní příjezd do fotbalového areálu seshora z plzeňské silnice, tak aby práce na nové tribuně a doprava potřebných strojů a materiálu nepoškozovaly hrací plochu na hřišti.

"S řešením jsme spokojeni. Jsem rád, že diváci při dešti budou zase mít kam se schovat a nebudou se muset před utkáním bát, zda začne či nezačne pršet," uvedl Pavel Maňák, sekretář FK Slavoj Žatec.

Zastřešená tribuna v Žatci chybí už přes tři roky. Mezi městy srovnatelné velikosti kolem dvaceti tisíc obyvatel je něco podobného naprostý unikát. Tribuny bez problémů slouží fotbalovým fanouškům i v mnohem menších městech v okolí - například v Podbořanech nebo Postoloprtech.

Tribuna nebyla, finále tedy zamířilo jinam

"Minulý rok jsme měli od krajského fotbalového svazu nabídku hostit v Žatci finále krajského poháru, ale kvůli chybějící tribuně byl tento záměr zrušen. Pokud vše dobře půjde podle plánu, snad by tedy krajské finále v Žatci mohlo být uspořádáno příští rok," dodal Pavel Maňák.

Hlavní tým mužů FK Slavoj Žatec hraje krajský přebor, na jeho zápasy nyní v průměru chodí kolem 150 až 200 lidí. Při špatném počasí ale návštěva klesá i pod stovku. Vůbec nejvyšší návštěvu za posledních několik let zaznamenal fotbalový areál v Žatci loni v září, kdy se po delší pauze hrálo derby mezi Žatcem a Louny. Oba celky se tehdy po pětileté přestávce setkaly v jedné soutěži a na utkání přišlo 750 diváků. Letos se toto derby už ale zase hrát nebude, protože fotbalisté Loun znovu postoupili do divize.