Žatecká teplárenská (ŽT) dostala finanční kompenzaci ve výši 1,2 milionu korun za prasklou lopatku turbíny v kotelně na biomasu v Perči. K havárii na novém ORC cyklu, který z biomasy vyrábí teplo a elektřinu, došlo loni v prosinci.

Šestnáctidenní poruchou došlo k výraznému snížení tržeb z prodeje elektrické energie. Zatímco loni v listopadu ŽT dodala do sítě elektrickou energii za 3,4 milionu korun, v prosinci, kdy byla turbína rozbitá, za 1,3 milionu korun.

„Rozbory a znaleckými posudky bylo dokázáno, že rozbití lopatky vzniklo závadou při její výrobě. S italským výrobcem jsme jednali o možné kompenzaci tohoto propadu tržeb z výroby elektrické energie. Výrobce po téměř deseti měsících jednání kompenzoval Žatecké teplárenské tento propad," sdělila Alena Hlávková, ředitelka Žatecké teplárenské.

ŽT vyrábí elektřinu od roku 2010

Žatecká teplárenská v nové kotelně na biomasu vyrábí teplo a doplňkově i elektrickou energii od roku 2010. Výnosy z výroby elektrické energie slouží ke splácení úvěrů, které si ŽT na výstavbu kotelny v Perči vzala. Navíc výroba elektřiny dotuje cenu tepla vyráběného z biomasy, která je zatím dražším palivem než uhlí.

Kvůli změnám v legislativě, větším nárokům na ekologii a končící životnosti dolu na Mostecku se dá očekávat, že ceny uhlí ale v nejbližších letech porostou.

Nová kotelna na biomasu v Perči má lidem ve městě zajistit podle záměru Žatecké teplárenské stabilní ceny tepla i do budoucna.

Ceny tepla pro domácnosti patří v Žatci ve srovnání se stejně velkými městy v současné době k nejnižším v celé České republice.