Potřetí v krátké době se uskuteční prezentační akce Armády České republiky a dalších složek resortu Ministerstva obrany nazvaná Týden s armádou. Po Benešově a Třebíči se stává třetím hostitelským městem této „vojenské" aktivity Žatec. Jednotlivé pořady se ve dnech 11. až 17. června uskuteční na náměstí Svobody, v divadle, v areálu letního kina a na základní škole Komenského alej.
O projektu jsme hovořili s Petrem Ballkem, projektovým PR manažerem odboru komunikace a propagace Ministerstva obrany ČR.


Co je smyslem tohoto projektu?
Smyslem této aktivity je nabídnout občanům možnost nahlédnout pod pokličku běžného pracovního života našich vojáků, a to jak u nás doma, tak v zahraničních misích. Chceme armádní problematikou oslovit nejen dospělé, ale i studenty a děti. S Týdnem s armádou chceme po prázdninách pokračovat v dalších českých a moravských městech a počítáme s ním také v příštím roce, kdy si připomeneme 20. výročí vzniku samostatné České republiky a tím i naší armády.


Jak vznikla tato myšlenka?
„První nápad přišel někdy v únoru a během dalšího měsíce získal takové obrysy, že jsme mohli pilotní akci rozjet už v dubnu. Jde o akci, která je realizována bez jakýchkoliv zvláštních finančních prostředků, zpočátku se na její organizaci podíleli jen tři lidé. Naštěstí jsme se hned setkali s velmi profesionálním a kladným přístupem příslušníků Armády ČR, bez jejichž pomoci bychom byli ztraceni. Současně také musím vyzvednout vstřícný přístup ze strany vedení radnic. Všude nám umožnili zdarma využívat městské prostory, sály, kina včetně zajištění personálu a techniky.


Co vás při přípravě tohoto projektu překvapilo?
„Asi nízké povědomí civilistů o tom, k čemu vlastně armádu máme. Bohužel se zdá, že v Česku panuje falešná představa, že žijeme ve středu Evropy a že se nám nic nemůže stát. Přitom svět kolem nás je v neustálém pohybu. Například když oslovujeme ředitele škol s naším programem, tak si většina stěžuje, že je špatné, že už není předmět, jako bývala branná výchova. Že kluci neuběhnou ani 50 metrů, že nemají disciplínu, že nikdo nezná základy první pomoci, že se neumí orientovat v terénu, neumí postavit stan a podobně. To podle mě stojí za zamyšlení. Vždyť mnoho věcí z branné výchovy měl znát každý z nás. A Týden s armádou má mimo jiné dát účastníkům příležitost zkusit si nějaké vojenské dovednosti, přitáhnout jejich zájem k této problematice a možná nakonec ty starší motivovat ke vstupu do armády anebo do její aktivní zálohy.


Co je to aktivní záloha?
„Jsou to muži i ženy, kteří se o armádu zajímají, nehledí na svůj osobní čas a často ani na finance a připravují se na pomoc, jež může být prospěšná naší republice i občanům. Až tři týdny v roce se věnují vojenskému výcviku a ve zbytku času vykonávají své civilní povolání. Jsou vycvičeni, a přitom to jsou dobrovolníci. V případě nutnosti však mohou doplnit profesionální vojáky. Kupříkladu v Žatci existuje četa aktivní zálohy 41. mechanizovaného praporu. Jednotky aktivní zálohy mohou být na základě rozhodnutí vlády nasazeny do akce.


Na co se můžeme během příštích dnů těšit?
„Týden s armádou v Žatci začíná v pondělí 11. června v 15 hodin na náměstí Svobody a je připraven opravdu pestrý program. Koncert Big Bandu Ústřední hudby AČR, ukázky vojenské techniky, ale i výcviku služebního psa Vojenské policie a bojového umění MUSADO, ve kterém vystoupí 16 příslušníků místního útvaru. Zahájení se zúčastní ministr obrany Alexandr Vondra, který společně se starostkou Zdeňkou Hamousovou a velitelem 4. brigády rychlého nasazení plukovníkem Miroslavem Hlaváčem mimo jiné předá dětem z mateřských škol ceny v soutěži za nejkrásnější obrázky s vojenskou tematikou. Další dny dopoledne v divadle budou probíhat vzdělávací a informativní pořady pro mládež. Ve středu následuje celodenní program od 9 hodin v areálu letního kina Žatec pro studenty a veřejnost, který vyvrcholí večerním promítáním úspěšného filmu Lidice režiséra Petra Nikolaeva, na němž Ministerstvo obrany participovalo. Celý program Týdne s armádou je zdarma. Každý zájemce je vítán. V pátek je mimo jiné možnost zhlédnout v divadle další film Mateje Mináče Nickyho rodina. K tomu všemu je třeba přidat besedy s vojáky a armádními sportovci, dokumenty ze zahraničních misí, výstavy fotografií, ukázky z vojenského života a mnoho dalšího – to všechno v Žatci uvidíte.


Jakou máte odezvu na pořádání týdnů s armádou?
„Musím říci, že z předchozích měst zatím máme samé pozitivní reakce a ohlasy jak ze strany dětí a studentů, tak ze strany občanů. To nás hodně těší. Skvělé by bylo, kdyby naše veřejnost stejným způsobem, jako třeba drží palce našim hokejistům či fotbalistům, fandila i našim vojákům. Vždyť i oni nás reprezentují v zahraničí, a to s výbornými výsledky. Přičemž jim tam často jde i o život. Držme vojákům palce a podporujme je. Zaslouží si to. Jsou dobře vycvičení, mají srdce na pravém místě a jsou připraveni nám pomoci, když to budeme potřebovat.


Děkujeme za rozhovor.  (ačr, žld)