Město Žatec dokončuje svou nominační dokumentaci pro UNESCO, žádost o přijetí na prestižní světový seznam nemovitého kulturního dědictví pošle zřejmě na jaře příštího roku. Zároveň probíhají jednání s majiteli nemovitostí v Žatci o vymezení památkového ochranného pásma.

„Nominační dokumentace je finální fázi, do konce roku by měly být dokončeny korektury a pak se začne s překlady do cizích jazyků," sdělil Jaroslav Špička, místostarosta města.

Zastupitelé na své poslední schůzi uvolnili 80 tisíc korun jako odměny pro desítku lidí, která se na vytváření dokumentace podílela.

Konkurenty jsou lázně, papírna, hřebčín v Kladrubech

Žatec se chce na prestižní seznam památek dostat díky své historii pěstování a zpracování chmele a výrobě piva. Na seznam UNESCO mají být zapsány celé oblasti městské památkové rezervace a městské památkové zóny včetně budov spjatých s pivovarnictvím a chmelařstvím, které se v nich nacházejí. A také bývalý pivovar Dreher (bývalá Fruta) u západního vlakového nádraží. Celkem jde o 89 budov.

Zatím ale není jisté, že Česká republika pošle žádost o zapsání do UNESCO právě města Žatce. Jeho konkurenty o zápis jsou Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem, ruční papírna ve Velkých Losinách a západočeský lázeňský trojúhelník (Karlovy Vary, Františkovy Lázně, Mariánské Lázně).

Ministerstvo kultury by mělo rozhodnout počátkem příštího roku.

Připomeňte si: Symbolická žádost Žatce o přijetí do UNESCO odletěla, pravá tam půjde příští rok