Pátý ročník mezinárodního bienále industriální stopy zavítá dnes, ve středu 7. října, také do Žatce. Město chmele a piva zaujalo odborníky unikátními chmelařskými objekty.

Liberec, Ostrava, Zlín, Brno, Plzeň, Kladno, Praha, a také z výběru nejmenší Žatec. Určitě ale ne nejméně zajímavý. „Projekt Chrámu chmele a piva zaujal pořadatele natolik, že se rozhodli v Žatci uspořádat část bienále,“ přiblížil Jan Novotný z žateckého infocentra, jak se město chmele a piva do prestižní přehlídky dostalo.

Bienále chce ukázat staré památky v novém hávu, s moderním využitím. Právě proto pořadatelé míří do Žatce, kde ze starých chmelařských budov bez využití vzniká unikátní projekt zaměřený na turisty – Chrám chmele a piva. „Chceme nabídnout inspiraci. Představujeme projekty, které by napříště měly devastaci průmyslového dědictví zabránit,“ uvedl Benjamin Franger z Českého vysokého učení technického a jeden z pořadatelů projektu.

Odborníkům na industriální architekturu Žatec nabízí zajímavé komplexy specifických staveb. „Máme ve městě unikátní koncentraci chmelařských staveb v samotném centru i v blízkém okolí,“ pokračuje Novotný.

Všechna města nabízí zajímavé projekty, jak nově využít staré stavby. „V Žatci si návštěvníci a odborníci, kterých by mělo být několik desítek, nejprve prohlédnou město z radniční věže, poté vyrazí do chmelařských objektů na Pražském předměstí. Prohlédnou si také největší chmelařské muzeum na světě, vyrazí i do sušárny v Trnovanech a do některých dalších chmelařských objektů v nejbližším okolí města,“ dodal Novotný.