Političtí představitelé v Žatci se mají dnes, v úterý 20. ledna večer, sejít k prvnímu jednání po změnách ve vedení města, které proběhly minulý čtvrtek. Budou hledat cestu, jak vyřešit a uklidnit vyhrocenou politickou situaci v Žatci.

V závěru minulého týdne zastupitelé odvolali starostu Aleše Jelínka (bývalý člen Strany svobodných občanů) a místostarostu Jana Šramotu (ČSSD mu pozastavila členství). Po dvou měsících tak padla těsná koalice vzniklá loni v listopadu složená z komunistů, sociálních demokratů a Svobodných. Pomyslným jazýčkem, který převážil misky vah na druhou stranu, se stal komunista Milan Pipal. Díky jeho hlasu se situace v Žatci otočila, bývalá vládní koalice skončila v opozici a naopak. Zastupitelé zvolili opět nejtěsnějším rozdílem jednoho hlasu starostkou Zdeňku Hamousovou a místostarostou Jaroslava Špičku.

Čtěte: Zdeňka Hamousová se vrací! Novým místostarostou je Jaroslav Špička

Sám Milan Pipal svůj překvapivý krok zdůvodnil tak, že vše dělá pro město, aby se našla širší politická dohoda. „Já určitě nechci být tím jedenáctým hlasem. Mým cílem je širší dohoda napříč politickým spektrem," řekl Milan Pipal. „Volbu starostky Zdeňky Hamousové podpořím, při volbě rady chci ale širší politickou dohodu," vyjádřil se.

Právě nové složení rady a s možnost vzniku nějaké široké koalice je hlavním bodem nadcházejících jednání stran zvolených do zastupitelstva. Vytvořily se dva bloky, zda dojde k dohodě, není zatím jasné. Na obou stranách stojí tradiční spojenci na žatecké politické scéně na jedné komunisté a sociální demokraté, na druhé nezávislí kandidáti (Volba pro město, SNK Evropští demokraté a Unie pro sport a zdraví). Poměr hlasů v zastupitelstvu 9:10. Vyjednávání komplikuje fakt, že řada účastníků obou táborů rozdělují osobní rozpory.

Exstarosta: dohodnout se musí ostatní

Dva zbývající mandáty v žateckém zastupitelstvu patří Aleši Jelínkovi a Tomáši Petříčkovi, kteří byli zvoleni za Svobodné. Aleš Jelínek se pro Deník vyjádřil, že spolu budou postupovat stejně jako po komunálních volbách loni v říjnu. „Dohodu necháme na ostatních. S kolegou Petříčkem jsme se rozhodli, že se dalšího rozhodování o personálních otázkách zatím nebudeme účastnit. Své povinnosti zastupitelů ale budeme s plným úsilím vykonávat nadále. Věřím, že postupně přesvědčím své odpůrce, že kritika mé osoby byla nespravedlivá a účelová," sdělil.

close Karel Krčmárik (KSČM) na archivním záběru zoom_in Komunisté se o tom, jak budou postupovat, radili v pondělí večer. A jejich bývalý radní Karel Krčmárik se za krok Milana Pipala omluvil ve svém vyjádření na internetu. „Omlouvám se voličům KSČM za jednání zastupitele Milana Pipala, který svým hlasem rozhodl o odvolání starosty, místostarosty a členů rady města Žatec. Za jeho jednání a vystupování se omlouvám zastupitelům zvoleným za Stranu svobodných občanů a ČSSD. Zejména se pak omlouvám paní Hafnerové a Raganové. Společně s námi obě musely snášet urážky, nadávky, „plivance" a osočování od těch, kteří se vymezovali proti spolupráci zastupitelů za KSČM, ČSSD a Strany svobodných občanů," napsal.

Na dalším vyjednávání záleží, jaký bude postoj třetí nyní opoziční strany, sociálních demokratů. „Některé hlasy říkají, abychom šli v zastupitelstvu do opozice. Uvidíme, co jednání nakonec přinesou," řekl Miroslav Šramota.