V červnu na svých internetových stránkách spustilo provoz databáze veřejných zakázek a investičních záměrů.


Ta umožňuje zájemcům nahlédnout do procesu jednotlivých zakázek. Na webu je zveřejněn například protokol o otvírání obálek, hodnocení nabídek a rozhodnutí o výběru nejvhodnější nabídky. Návštěvníci webu se tak například dozvědí, které firmy se výběrových řízení zúčastnily a jakou nabídly cenu a další podmínky. Je tam zveřejněné i složení komise, která nabídky hodnotila.

Databázi vytvořilo občanské sdružení Oživení.

„Databáze umožňuje zveřejňovat všechny klíčové informace o plánovaných, vyhlášených, realizovaných i ukončených zakázkách včetně fulltextového vyhledávání a registrace uchazečů o zakázku,“ uvedl Martin Kameník, projektový koordinátor Oživení.

Díky tomu podle jeho slov Žatec zveřejňuje nejen jednotlivé údaje o zakázkách, ale také různé dokumenty k výběrovým řízením, jako zadávací dokumentaci nebo protokoly o hodnocení nabídek. „Na české poměry ojedinělá a pro dodavatele i město užitečná je také funkce zveřejňování investičních záměrů – plánovaných veřejných zakázek, díky čemuž se firmy mohou lépe připravit na plánovanou zakázku a město si bude moci vybírat z více nabídek,“ dodal M. Kameník.

Přihlásilo se už sedmnáct firem

Město Žatec bezplatně využilo internetovou aplikaci vytvořenou Oživením díky grantové podpoře nadace Open Society Fund Praha. „Databáze byla na našich webových stránkách spuštěna 23. června. Za měsíc provozu se nám na zveřejněné investiční záměry a do databáze dodavatelů přihlásilo 17 firem. Nyní máme deset rozpracovaných veřejných zakázek. Myslím si, že jde o velmi vhodný způsob transparentní spolupráce veřejného a soukromého sektoru a o příklad dobré správy veřejných prostředků města Žatce,“ uvedla tajemnice žatecké radnice Monika Spáčilová.

„Otevření zadávacího procesu formou internetové databáze nezaručuje úplnou „imunitu“ městských zakázek před manipulacemi a korupcí. Velký význam má také například nastavení rozhodovacích a kontrolních procesů. Tato databáze ale představuje jeden z důležitých prvků ke zvýšení prevence korupce a hospodárnosti při zadávání veřejných zakázek,“ sdělil M. Kameník .

Z databáze lze například vyčíst, že nedávno ukončeného výběrového řízení na rekonstrukci elektrorozvodů v budově městského divadla se zúčastnily tři firmy. Firma Hanzl Elektromontáže nabídla cenu 8,5 milionu, firma Technicom 9,8 milionu a Mettall Quatro 9,5 milionu korun. Délku záruční doby nabídly všechny tři firmy stejnou – pět let. Vítězem výběrového řízení se stala firma Hanzl Elektromontáže. V případě rekonstrukce stadionu Mládí se výběrového řízení zúčastnilo pět firem. Dvě byly kvůli chybám v nabídce vyřazeny – North stav a Swietelsky. Hodnotící komise pak vybírala ze tří zbylých – na prvním místě se umístila Stavební a obchodní společnost Most, druhé lounské Ekostavby a třetí SaM silnice a mosty. V databázi je zveřejněno, jakou jednotlivé firmy nabídly cenu, jaké záruky a smluvní pokuty.

Město Žatec v poslední době vypsalo nebo vypíše řadu výběrových řízení. Ta největší, za více než 150 milionů korun, se týká rekonstrukce koupaliště. Už více než měsíc se vyhodnocují došlé nabídky. Aktuálně vypsaná výběrová řízení se týkají například zateplení polikliniky, ZŠ Jižní a speciální školy.