Město Žatec nesouhlasí s výstavbou malé vodní elektrárny, kterou chce společnost Landreal postavit na jezu na Ohři na pravém břehu řeky. Městu vadí hlavně to, že stavba i vlastní provoz elektrárny budou mít negativní vliv na tuto část města, která je hojně využívána lidmi pro sport a rekreaci. Umístění elektrárny je v rozporu s územním plánem města.

Stavba elektrárny by se dotkla cyklostezky, kterou město nedávno na břehu řeky vybudovalo.

Projekt je v rozporu s územním plánem

Elektrárna má stát na pozemcích převážně v majetku státního podniku Povodí Ohře. Společnost ale potřebuje souhlas města s dočasným přeložením cyklostezky a dopravním řešením navrženým na pozemcích města v rámci stavby elektrárny, žatečtí radní ho ale odmítli dát.

„Rada města nesouhlasí s přeložkou cyklostezky při navržené variantě stavby malé vodní elektrárny. Částečně znehodnocuje investice, které město v posledních třech letech vynaložilo do sportovně relaxační zóny v této lokalitě," vysvětlila Zdeňka Hamousová, starostka Žatce.

Připomeňte si: Další vodní elektrárna v Žatci? Rozhodnutí se zatím odsouvá

Při výstavbě elektrárny by těžká nákladní auta nový asfalt cyklostezky a komunikace ke sportovní hale Severu pravděpodobně poničila, po těchto komunikacích by pak jezdila i auta zajišťující provoz elektrárny. Problémem by se mohl stát také možný zápach z kontejneru, který by byl umístěný hned vedle cyklostezky. Do něj se budou před odvozem na skládku ukládat naplaveniny z řeky, které se zachytí na česlích před turbínou. To jsou hlavní argumenty radnice proti elektrárně.

Investor nabídl čtyři miliony

Společnost Landreal nabídla městu kompenzace ve výši čtyř milionů korun. Navrhuje, že by po dobu deseti let podpořila kulturní akce a sociální projekty částkou čtyři sta tisíc korun ročně. V tomto duchu už do Žatce poslala návrh smlouvy, radnice ale upozorňuje, že je pro město v mnoha ohledech nevýhodná.

O tom, zda elektrárna v místě bude, nebo nebude, jasno zatím definitivně není. Město chce jinou variantu podoby elektrárny, vyřešit chce také její negativní vliv na okolí.

O stejné místo, tedy pravý břeh žateckého jezu, projevil před deseti lety zájem jiný investor. Ten tam chtěl rovněž postavit malou vodní elektrárnu, vedení města to tehdy ale odmítlo.

Vodní elektrárna je na nedalekém jezu u Libočan na stejném břehu řeky. V provozu je od roku 2006. Tu stejně jako jez vlastní společnost RenoEnergie.