V současné době ve městě sídlí velitelství 4. brigády rychlého nasazení a jeden, 41. mechanizovaný, její prapor. K tomu měly do Žatce přijít ještě dva prapory – 42. mechanizovaný z Tábora a 43. výsadkový z Chrudimi. Počet vojáků v Žatci by se tím ze současných přibližně osmi set zvýšil ještě o zhruba tisíc. Ministerstvo obrany v těchto dnech potvrdilo, že dva prapory do Žatce už nepřijdou.
„Prapor z Chrudimi se do Žatce stěhovat nebude,“ řekla v minulých dnech při návštěvě východočeského města Vlasta Parkanová, ministryně obrany. Na dotaz Deníku včera Blanka Majkusová z kanceláře náčelníka generálního štábu Armády ČR potvrdila, že do Žatce se nebude stěhovat ani 42. prapor z Tábora. „V Žatci nadále zůstane velitelství brigády rychlého nasazení spolu s jedním mechanizovaných praporem. Nárůst počtu vojáků v posádce není plánován,“ uvedla.
Prestiž pro město
V Žatci zahájila činnost 4. brigáda rychlého nasazení v roce 2004. Do města přišla z Havlíčkova Brodu a 41. prapor z Benešova. V plánu bylo soustředit všechny tři prapory brigády v Žatci, čímž by vznikla jedna z největších vojenských posádek v zemi. Pro město by to znamenalo velkou prestiž, neboť tato brigáda je jednou z nejlepší jednotek, které má Armáda ČR k dispozici. V současné době vojáci brigády působí v zahraničních misích v Afghánistánu, Iráku i Kosovu.
Pro město je nepříjemnou zprávou i to, že ministerstvo obrany navíc nehodlá bezúplatně převést do jeho majetku spodní areál kasáren při silnici do Loun, které měly být původně zrekonstruovány pro nově příchozí prapory. Nyní je armáda nepotřebuje a chce se jej zbavit. Město Žatec, stejně tak jako třeba Louny a Podbořany, požadují bezúplatný převod kasáren do svého majetku. Ministerstvo obrany je chce ale prodat. „Záměrem ministerstva obrany je prodej tohoto majetku. Tento postup je v souladu s přijatou strategií nakládání s nepotřebným majetkem, umocněnou skutečností, že ministerstvo obrany hledá další finanční zdroje, mezi které patří zejména prodej nepotřebného majetku,“ uvedla ministryně obrany Vlasta Parkanová v odpovědi na interpelaci Josefa Čerňanského, poslance Parlamentu ČR za okres Louny.
Nad bytovou výstavbou jsou otazníky
Rozhodnutí vojáků o tom, že se posádka v Žatci už rozšiřovat nebude, je nepříznivou zprávou také pro developerské společnosti, které hlavně na jižním okraji města skupují pozemky pro budoucí bytovou výstavbu. A nově příchozí vojáci měli být jejich nejdůležitější klienti. Vojenská posádka v Žatci má tradici od roku 1935. Po 2. světové válce bylo město sídlem letců a tankistů. V devadesátých letech 20. století tam vznikla výcviková a mobilizační základna pro protiletadlové jednotky. Působila tam i protiletadlová brigáda. Ta se ze Žatce v minulých letech přestěhovala do Strakonic na jihu Čech.