Střední průmyslová škola elektrotechnická a Soukromá obchodní akademie v Žatci, která chce od města koupit nedostavěný objekt školy v Malínské ulici na sídlišti Jih 3, jedná se dvěma vysokými školami o spolupráci na výuce v Žatci.

Na prosincovém jednání zastupitelstva to řekl ředitel žatecké školy Václav Fiala s tím, že se jedná o vysoké školy z Prahy a Moravy. Škola chce v Žatci otevřít bakalářské studium, dosud tomu brání hlavně nedostatek prostoru. Také k tomuto účelu chce objekt nedostavěné školy na Jihu využívat.

O jeho prodeji škole ze žateckého Podměstí za šest milionů korun rozhodli zastupitelé v září letošního roku. Nyní o škole jednali znovu. Kupní cenu rozdělili na dvě částky – pět milionů korun je za pozemky a jeden milion za budovy. Škola chce na přestavbu objektu získat dotaci, podle podmínek může obdržet peníze na nákup pozemku. Proto k rozdělení ceny došlo.

Ředitel V. Fiala zároveň město požádal o posunutí termínů k uzavření smlouvy o budoucí kupní smlouvě a vlastní kupní smlouvě. „V květnu příštího roku se má vypisovat dotační titul, ze kterého chceme požádat o peníze. Proto potřebujeme posunout termín k uzavření kupní smlouvy na dobu, kdy budeme vědět, zda peníze dostaneme,“ vysvětlil V. Fiala. Zastupitelé termín k uzavření kupní smlouvy posunuli na 30. října 2009.

Město neví, co s budovou

Základní škola v Malínské ulici na Jihu 3 se začala stavět v roce 1990. V roce 1995 byl její jeden pavilon s bytem budoucího školníka zkolaudován, zbytek objektu už ale nebyl nikdy dostavěn a zchátral. Před několika lety ji stát převedl do majetku města, nové využití pro objekt se ale dosud nepodařilo najít. Až nyní o ni projevila zájem Střední průmyslová škola elektrotechnická a Soukromá obchodní akademie v Žatci.

Ta sídlí v objektu města v Podměstí naproti kulturnímu domu Moskva v Postoloprtech má škola dílny a laboratoře. „Máme mnoho aktivit, navíc bychom chtěli otevřít bakalářské studium. Naše prostory nám už nestačí, proto bychom chtěli školu na Jihu dostavět a využívat,“ vysvětlil V. Fiala.

Škole také chybí tělocvična a venkovní sportoviště, podle záměru by oboje mělo vyrůst v areálu na Jihu. „Na naší obchodní akademii navíc studuje 16 vozíčkářů. Někdy máme problém s jejich ubytováním, proto bychom rádi v areálu zřídili i bezbariérový internát pro tělesně postižené studenty,“ dodal ředitel.